Darek Matyja 22.08.2010

Lech rozgromił 5:0 Cracovię

Polonia wciąż liderem Ekstraklasy, Jagiellonia - wiceliderem, a Lech już szósty.

Piłkarze Lecha Poznań nie dali szans Cracovii zwycięzając w meczu Ekstraklasy aż 5:0. Do przerwy nic nie zapowiadało takiego pogromy gdyż Kolejorz prowadzil tylko 1:0, a i krakowianie mieli szansę na strzelenie bramki. To dobry prognostyk dla Lecha przed rewanżem w IV rundzie kwalifikacji Ligi Europejskiej z ukraińskim Dniporo.

Lech Poznań - Cracovia Kraków 5:0 (1:0)
Bramki: 1:0 Marian Jarabica (10-samobójcza), 2:0 Sławomir Peszko (52), 3:0 Artjoms Rudnevs (61-głową), 4:0 Jakub Wilk (69), 5:0 Artjoms Rudnevs (85-karny).
Żółta kartka - Lech Poznań: Luis Henriquez, Manuel Arboleda. Cracovia Kraków: Piotr Polczak, Radosław Matusiak, Marcin Cabaj.
Sędzia: Robert Małek (Zabrze). Widzów 13 500.

Lech Poznań: Jasmin Burić - Marcin Kikut, Manuel Arboleda, Grzegorz Wojtkowiak, Luis Henriquez (72. Joel Tshibamba) - Jacek Kiełb (64. Jakub Wilk), Dimitrije Injac, Semir Stilić (59. Siergiej Kriwiec), Tomasz Bandrowski, Sławomir Peszko - Artjoms Rudnevs.

Cracovia Kraków: Marcin Cabaj - Paweł Sasin, Marian Jarabica, Piotr Polczak, Krzysztof Janus - Mariusz Sacha, Arkadiusz Radomski, Mateusz Klich, Sławomir Szeliga (46. Michał Goliński), Bartłomiej Dudzic (46. Radosław Matusiak) - Bartosz Ślusarski (72. Łukasz Mierzejewski).

Lech udowodnił, że wychodzi z kryzysu, który dopadł zespół przed kilkoma tygodniami. "Kolejorz" wygrał pierwszy ligowy mecz w sezonie, a efektowny wynik jest jak najbardziej zasłużony. Gospodarze atakowali od początku meczu. Już w pierwszych minutach gole mogli zdobyć Artjoms Rudnevs i Semir Stilić, ale bramkarz Cracovii Mariusz Cabaj wyszedł z tych prób obronna ręka. Nie miał za to nic do powiedzenia przy samobójczym strzale Mariana Jarabicy, który interweniował tak niefortunnie, że piłka wylądowała w siatce. Lech po zdobyciu bramki kontrolował sytuację, a składne akcje Cracovii przed przerwa mozna bylo policzyć na palcach jednej ręki. Po przerwie gospodarze byli jeszcze mniej gościnni. Poploch wśród rywali siali zwłaszcza grający często lewą stroną Marcin Kikut i Siergiej Kriwiec. Najpierw w 48. minucie Kikut dośrodkował w pole karne, a Sławomir Peszko tylko dołożył nogę i podwyższył wynik meczu. Po 13 minutach kolejne dośrodkowanie Kikuta - tym razem idealnie na głowę Rudnevsa, który mocnym uderzeniem pokonał Cabaja. W 69. minucie kolejna odsłona dramatu Cracovii - tym razem piłkę w pole karne idealnie podał Kriwiec, a Jakub Wilk silnym strzałem podwyższył na 4:0. W 86. minucie kolejny gol dla Lecha - tym razem z rzutu karnego po faulu Cabaja na Peszce celnie uderzył Rudnevs. Lech mógł wygrać jeszcze wyżej, ale piłkarzom "Kolejorza" w kilku sytuacjach zabrakło zimnej krwi. Po trzech meczach ligowych Lech ma pięć punktów i obrońcy tytułu nadal tracą cztery punkty do lidera - Polonii Warszawa. Cracovia zamyka tabelę - nadal jest jedynym zespołem bez punktu.

Wyniki meczów 3. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2010-08-20:

Śląsk Wrocław - Legia Warszawa 0:1 (0:0) Polonia Warszawa - Zagłębie Lubin 2:1 (0:1)

2010-08-21:

Arka Gdynia - Górnik Zabrze 2:0 (1:0) Polonia Bytom - Korona Kielce 0:1 (0:0) Widzew Łódź - Wisła Kraków 0:1 (0:1) GKS Bełchatów - Ruch Chorzów 3:2 (2:0)

2010-08-22:

Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok 1:2 (1:1) Lech Poznań - Cracovia Kraków 5:0 (1:0)

16. Cracovia Kraków 0, 3-10

Mecze w następnej kolejce 2010-08-27: Korona Kielce - Cracovia Kraków (17.45) Legia Warszawa - GKS Bełchatów (20.00) 2010-08-28: Wisła Kraków - Polonia Bytom (14.45) Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław (17.00) Widzew Łódź - Polonia Warszawa (18.15) Zagłębie Lubin - Arka Gdynia (19.15) 2010-08-29: Jagiellonia Białystok - Lech Poznań (17.00) Górnik Zabrze - Ruch Chorzów (17.15)