Marcin Nowak 10.11.2010

Wielki powrót Lecha i remis z Polonią

Lech Poznań zremisował z Polonią Warszawa 2:2 w zaległym meczu szóstej kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Do przerwy prowadziły Czarne Koszule, ale w drugiej części spotkania losy meczu się odwróciły.
Lech Poznań - Polonia WarszawaLech Poznań - Polonia Warszawafot. PAP/Adam Ciereszko
  • Wielki powrót Lecha i remis z Polonią

Obie drużyny walczyły o przełamanie złej passy w ligowych spotkaniach i żadnej z nich ta sztuka się nie udała. Bliżsi zwycięstwa byli goście, ale nie zdołali utrzymać dwubramkowej przewagi.

Nieudana zemsta Bakero

Trener Lecha Jose Maria Bakero jeszcze na początku sezonu pracował w Polonii, ale znajomość rywali nie pomogła. Podobnie jak dość eksperymentalny skład, w którym po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją znaleźli się Grzegorz Wojtkowiak (zastąpił chwalonego po ostatnich spotkaniach Marcina Kikuta) oraz rezerwowy w poprzednich meczach Seweryn Gancarczyk.

Od tego drugiego zaczęło się nieszczęścia gospodarzy w pierwszej połowie. W ósmej minucie skacząc do główki we własnym polu karnym dotknął piłkę ręką i sędzia - mimo chwili zawahania - podyktował rzut karny. Pewnym egzekutorem okazał się Adrian Mierzejewski i Czarne Koszule objęły prowadzenie.

Piłkarze mistrza kraju grali mało składnie i chaotycznie, a Michała Gliwę próbowali pokonać głównie strzałami z dalszej odległości. Najbliżej szczęścia był Bośniak Semir Stilic, który trafił w spojenie słupka z poprzeczką próbując... dośrodkować. W 27. minucie było już jednak 0:2. Po akcji lewą stroną boiska sam na sam z Krzysztofem Kotorowskim znalazł się Brazylijczyk Bruno i nie zmarnował szansy.

Lech powrócił z dalekiej podróży

Sytuacja z 30. minuty jeszcze długo śnić się będzie po nocach Arturowi Sobiechowi. Mierzejewski, który ograł przy linii końcowej Bartosza Bosackiego, wyłożył mu piłkę tak, że wystarczyło trafić do pustej bramki, ale były gracz Ruchu Chorzów z trzech metrów chybił.

W drugiej połowie zawodnicy Lecha tworzyli jakby inną drużyną. Grali zadziornie, walczyli o każdą piłkę i na efekty nie trzeba było długo czekać. W 50. minucie po koronkowej akcji strzałem z linii pola karnego kontaktowego gola zdobył Łotysz Artjoms Rudnevs.

Asystował Stilić, który podobnym podaniem popisał się również w 72. minucie, kiedy Jakub Wilk strzałem w górny róg z ostrego kąta doprowadził do remisu.

Poloniści w drugiej połowie tylko raz zagrozili bramce Lecha. W 81. minucie Mierzejewski skoczył w polu karny wyżej niż Kotorowski, ale strącona głową piłka przeleciała obok słupka.

Remis odzwierciedla wydarzenia na boisku, ale każda ze stron może czuć niedosyt.

Powiedzieli po meczu:

Trener Polonii Paweł Janas: Mecz mógł się podobać kibicom - pierwsza połowa w naszym wykonaniu, druga w wykonaniu Lecha. My prowadząc dwa zero nie powinniśmy tego meczu przegrać. Ale jeżeli się "zasypia", tak jak my przy stracie drugiej bramki, to się meczu nie wygrywa. Znowu nam punkty uciekają i po raz kolejny remisujemy 2:2. Ale zespół pokazał charakter, pokazał, do przerwy, że potrafi grać w piłkę. Szkoda tylko, że w tak małym wymiarze czasowym.

Drugi trener Lecha Ryszard Kuźma: Wszyscy widzieli dwie różne połowy. W pierwszej zagraliśmy słabo i nerwowo. Bramka z karnego wprowadziła nerwowość. Poza stałymi fragmentami gry nie zagrażaliśmy Polonii. Graliśmy długą piłką i były straty. Druga połowa dużo lepsza, chciałbym, żebyśmy tak zawsze grali. Niestety mecz zakończył się tylko remisem.

Lech Poznań - Polonia Warszawa 2:2 (0:2)

Bramki: 0:1 Adrian Mierzejewski (9-karny), 0:2 Bruno Coutinho (27), 1:2 Artjoms Rudnevs (50), 2:2 Jakub Wilk (72).

Żółta kartka - Lech Poznań: Sławomir Peszko, Jakub Wilk. Polonia Warszawa: Tomasz Brzyski, Tomasz Jodłowiec, Adrian Mierzejewski, Dariusz Pietrasiak, Andreu Guerao Mayoral.

Sędzia: Tomasz Mikulski (Lublin).

Lech Poznań: Krzysztof Kotorowski - Grzegorz Wojtkowiak (46. Jakub Wilk), Bartosz Bosacki, Ivan Djurdjević, Seweryn Gancarczyk (46. Mateusz Możdżeń) - Sławomir Peszko, Dimitrije Injac, Siergiej Kriwiec, Semir Stilić, Luis Henriquez - Artjoms Rudnevs (70. Joel Tshibamba).

Polonia Warszawa: Michał Gliwa - Jakub Tosik, Dariusz Pietrasiak, Tomasz Jodłowiec, Tomasz Brzyski - Adrian Mierzejewski, Łukasz Trałka, Andreu Guerao Mayoral, Bruno Coutinho, Janusz Gancarczyk (65. Euzebiusz Smolarek) - Artur Sobiech (78. Daniel Gołębiewski).