Aneta Hołówek 26.02.2011

Remis Polonii z GKS Bełchatów, w Chorzowie bez bramek

Polonia Bytom zremisowała z GKS Bełchatów 1:1 w meczu 16. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Bez bramek zakończył się mecz w Chorzowie.
Polonia Bytom GKS BełchatówPolonia Bytom GKS Bełchatówfot.PAP/EPA/Andrzej Grygiel
  • Tomasz Gancarek o meczu Polonii z GKS Bełchatów
  • Tadeusz Musiał o nudnym meczu w Chorzowie

W sobotnim meczu oficjalnie zadebiutował nowy szkoleniowiec bytomian Robert Góralczyk, który w grudniu zastąpił Jana Urbana.

Faworytem pojedynku byli goście, zajmujący na półmetku rozgrywek piąte miejsce w tabeli ekstraklasy. I gdyby w piłce przyznawano punkty za aktywność, to do przerwy prowadziliby bełchatowianie, częściej budujący akcje ofensywne. Ponieważ jednak obaj bramkarze nie mieli co robić - goli nie było.

Zmarznięci kibice dodawali sobie i zawodnikom animuszu okrzykami. W pierwszej połowie nie odezwał się spiker, bo po prostu nie miał o czym mówić.

Druga część spotkania przyniosła dużo większe emocje i ciekawszą grę. Poloniści mogli prowadzić po pięciu minutach, gdyby Grzegorz Podstawek z kilku metrów zamiast w słupek trafił do siatki. Większą precyzję zaprezentował chwilę później Łukasz Tymiński i było 1:0 po pierwszym celnym strzale gospodarzy.

Zespołowi GKS nie ułatwił odrobienia strat Łukasz Bocian, który w 64. minucie musiał zejść z boiska po drugiej żółtej kartce. Nie załamało to jego kolegów.

Dawid Nowak wykorzystał podanie Pawła Buzały tudzież bierność bytomskich obrońców i głową z bliska wepchnął piłkę do bramki. Poloniści, mimo liczebnej przewagi, musieli się zadowolić remisem.

Polonia Bytom: Seweryn Kiełpin - Adrian Chomiuk, Michal Hanek, Mateusz Żytko, Błażej Telichowski - Marcin Radzewicz, Dziewulski Marcin, David Kobylik, Łukasz Tymiński, Dariusz Jarecki (69. Blazej Vascak) - Grzegorz Podstawek (76. Przemysław Trytko).

PGE GKS Bełchatów: Łukasz Sapela - Maciej Mysiak, Marcin Drzymont, Mate Lacic, Grzegorz Fonfara - Tomasz Wróbel, Grzegorz Baran, Łukasz Bocian, Mateusz Cetnarski (77. Szymon Sawala), Maciej Małkowski (66. Paweł Buzała) - Dawid Nowak (90. Grzegorz Kuświk).

Bramki: 1:0 Łukasz Tymiński (53), 1:1 Dawid Nowak (68-głową).
Żółta kartka - Polonia Bytom: Adrian Chomiuk, Michal Hanek. PGE GKS Bełchatów: Maciej Mysiak, Łukasz Bocian. Czerwona kartka za drugą żółtą - PGE GKS Bełchatów: Łukasz Bocian (64).

Sędzia: Marcin Borski (Warszawa).

Widzów 2 500.

Po meczu powiedzieli:

trener GKS Maciej Bartoszek: "Zawsze powtarzam, że wychodząc na mecz trzeba walczyć o zwycięstwo. Dlatego dziś czujemy pewien niedosyt. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę to, co działo się w drugiej połowie, musimy być zadowoleni, bo grając w osłabieniu pokazaliśmy duży charakter, doprowadziliśmy do wyrównania i utrzymaliśmy wynik. Zważywszy na nasze dotychczasowe zdobycze na wyjazdach, punkt można uznać za satysfakcjonujący. Po przerwie wyszliśmy na boisko, jakbyśmy chcieli, żeby ktoś nas +walnął w łeb+. Dopiero strata gola nas obudziła i zaczęliśmy grać. Łukasz Bocian miał zejść z boiska, ale nie zdążyłem dokonać zmiany. Dało znać jego małe doświadczenie".

trener Polonii Robert Góralczyk: "Chcieliśmy zdobyć w tym meczu bramkę i udało się. Potem wydawało się, że wszystko układa się po naszej myśli, a dodatkowo rywale grali w osłabieniu. Tyle, że właśnie ta czerwona kartka spowodowała niepotrzebne samouspokojenie mojej drużyny i w rezultacie pozwoliliśmy się bełchatowianom oszukać. Zdobyliśmy dziś jeden punkt, mam nadzieję, że szybko doczekamy się w kolejnych meczach trzech".

Bez bramek w Chorzowie

Ruch, który w sobotę podejmował na własnym boisku Lechię, walczy o utrzymanie w ekstraklasie.

Goście z kolei są blisko czołówki tabeli i mają realne szanse na zajęcie miejsca premiowanego występami w europejskich rozgrywkach w przyszłym sezonie.

Spotkanie było jednak wyrównane i nie było widać różnicy jaka dzieli obie drużyny w tabeli.

Mecz dobrze mógł się ułożyć dla gospodarzy; już w czwartej minucie Wojciech Grzyb znalazł się w sytuacji sam na sam przed bramkarzem Lechii Sebastianem Małkowskim, ale nie potrafił wykorzystać dogodnej okazji. Po początkowej przewadze gospodarzy, pojedynek się wyrównał.

- Ciężko nam się grało, ponieważ rywale zagęścili środek pola wystawiając trzech środkowych pomocników. Poza tym boisko było dość twarde, ale to normalne o tej porze roku - mówił w przerwie pomocnik Niebieskich Marek Zieńczuk.

W drugiej odsłonie coraz śmielej atakowali goście. Obrońcy mieli spore problemy z zatrzymaniem pomocników - Francuza Bediego Buvala i przede wszystkim zawodnika z Wybrzeża Kości Słoniowej Abdou'a Traore.

- Było widać, że to dobry i bardzo dynamiczny piłkarz - przyznał Grzegorz Bronowicki z Ruchu, który stoczył z nim wiele pojedynków.

Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem i można było odnieść wrażenie, że piłkarze obydwu zespołów byli usatysfakcjonowani tym wynikiem.

- Przyjechaliśmy do Chorzowa z zamiarem zwycięstwa, ale z tego remisu możemy być zadowoleni. W pierwszej kolejce brakuje meczowego rytmu i było to widać. W sobotę zabrakło nam jednak siły ognia z przodu i musimy wyciągnąć z tego wnioski - podsumował spotkanie kapitan.

Ruch Chorzów: Matko Perdijic - Piotr Stawarczyk, Rafał Grodzicki, Grzegorz Bronowicki, Żeljko Djokovic - Wojciech Grzyb (76. Łukasz Janoszka), Marek Szyndrowski, Andrej Komac, Marek Zieńczuk - Maciej Jankowski (83. Paweł Lisowski), Sebastian Olszar (59. Arkadiusz Piech).

Lechia Gdańsk: Sebastian Małkowski - Marcin Pietrowski, Luka Vućko, Krzysztof Bąk, Vytautas Andriuskevicius - Łukasz Surma, Marko Bajic (72. Paweł Nowak), Kamil Poźniak (78. Ivans Lukjanovs), Abdou Traore, Bedi Buval - Aleksandr Sazankow (84. Piotr Wiśniewski).

Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Marcin Pietrowski, Krzysztof Bąk, Piotr Wiśniewski.
Sędzia: Paweł Gil (Lublin).