Aneta Hołówek 06.03.2011

Legia zwycięża po golu Polonii

Legia po raz pierwszy od pięciu lat wygrała u siebie piłkarskie derby Warszawy. Tym razem do jej zwycięstwa przycznił się... zawodnik Polonii.
Zacięta walka w derbach Warszaw, Legia - PoloniaZacięta walka w derbach Warszaw, Legia - Polonia fot.PAP/Bartłomiej Zborowski
  • Maciej Skorża po meczu z Polonią
  • Miroslav Radović z Legii zwycięstwo dedykuje kibicom
  • Maciej Sadlok z Polonii żałuje przegranej
  • Maciej Sadlok z Polonii o samobójczym golu
  • Radiowy magazyn Ekstraklasy - podsumowanie 17. kolejki

Zgodnie z przedmeczowymi zapowiedziami trenera gospodarzy Macieja Skorży, jego podopieczni od początku ruszyli do zdecydowanych ataków.

W 14. minucie świetną okazję zmarnował Michał Kucharczyk, który po dośrodkowaniu Jakuba Rzeźniczaka strzelił głową prosto w bramkarza gości Sebastiana Przyrowskiego. Wyraźna przewaga gospodarzy przyniosła efekt niewiele ponad 10 minut później. Maciej Sadlok niefortunnie interweniował po strzale Michala Hubnika i wpakował piłkę do własnej bramki.

Przed przerwą bliski wyrównania był Adrian Mierzejewski. Kapitan Czarnych Koszul ominął bramkarza Legii Wojciecha Skabę, ale zbyt długo zwlekał z oddaniem strzału i zmarnował najlepszą okazję dla swojego zespołu w pierwszej połowie. Wcześniej groźnie strzelał Artur Sobiech.

Kilka minut po przerwie Hubnik powinien wpisać się na listę strzelców bez pomocy rywali. Po dośrodkowaniu Michała Kucharczyka strzelił prosto w Przyrowskiego, a dobitka z kilku metrów również nie przyniosła efektu.

Goście jednak nie zamierzali się poddawać i coraz groźniej atakowali bramkę rywali. W pierwszej części spotkania wyróżniał się Mierzejewski. Po przerwie kapitan Polonii był już mniej widoczny. To mogły być skutki mocnego przeziębienia, przez które pomocnik wrócił do treningów dopiero w sobotę. Podobne problemy miał Łukasz Trałka.
W końcówce spotkania rozmiary zwycięstwa mógł powiększyć Kucharczyk, ale fatalnie spudłował z 10 metrów. W ostatnich minutach na boisku pojawił się wypożyczony z cypryjskiego Apollonu Limassol Nigeryjczyk Felix Ogbuke, który do Warszawy dotarł dopiero w sobotę.

Ta porażka zmniejszyła szanse Polonii na zajęcie miejsca premiowanego grą w europejskich pucharach. Legia z kolei potwierdziła, że będzie się liczyła w walce o mistrzostwo Polski.

Po meczu powiedzieli

Theo Bos trener Polonii Warszawa: "Przygotowałem zespół na to, że Legia zacznie bardzo agresywnie i tak też było przez pierwsze 15-20 minut. Naszym błędem było zbyt szybkie pozbywanie się piłki. Nie wykorzystaliśmy okazji, aby dłużej nią operować. Niektórzy moi zawodnicy podeszli do tego meczu zbyt pasywnie i nie angażowali się w grę. O to mam do nich pretensje.

W przerwie dokonałem nieco zmian. Wprowadziłem piłkarzy, którzy gwarantowali większą waleczność na boisku. Niestety, Legia była bardzo skuteczna w swoich kontratakach. Dlatego mecz tak wyglądał. W drugiej połowie bramkarz dwukrotnie nas uratował przed stratę gola. Natomiast w końcówce spotkania zabrakło nam szczęścia, bo mogliśmy zdobyć wyrównującą bramkę.

Trzeba jednak powiedzieć otwarcie, że Legia była zdecydowanie lepszym zespołem. Mamy za sobą kiepski początek tej rundy. Musimy zdobyć punkty w meczu z Zagłębiem Lubin. Przed nami jeszcze 13 spotkań i pogodziłbym się z niedzielną porażką, jeśli miałbym gwarancję, że je wygramy".

Maciej Skorża trener Legii Warszawa: "W naszej szatni była ogromna radość. W jakimś stopniu zrewanżowaliśmy się Polonii za sierpniową porażkę 0:3 przy Konwiktorskiej. Był to jednak piekielnie trudny mecz i wygranie go było dla nas ciężkim zadaniem. W krytycznych momentach bardzo pomagali nam kibice. W Polonii imponowała mi organizacja gry. Dobrze zagraliśmy w pierwszej połowie. Zabrakło jednak trochę spokojnej gry w ataku pozycyjnym. Cieszy natomiast waleczność i gra pressingiem moich podopiecznych.

To spotkanie porównałbym do zdanego egzaminu przez mój zespół. Drużyna była monoilitem i to było dla mnie najważniejsze. Trudno wskazać zawodnika Legii, który był bohaterem tego spotkania. Felixa Ogbuke chciałem jak najszybciej wkomponować w zespół, dlatego wprowadziłem go w końcówce meczu, choć miał za sobą tylko jeden trening przy Łazienkowskiej. Bardzo liczę, że ożywi grę na lewym skrzydle. Jestem też zadowolony z postawy Michala Hubnika. Właśnie takiego gracza brakowało nam jesienią. Od następnej kolejki będę miał do dyspozycji kilku kontuzjowanych dotąd zawodników, jak Macieja Rybusa, czy Sebastiana Szałachowskiego. Dlatego Legia będzie jeszcze silniejsza.