Marcin Nowak 15.05.2011

Wisła Kraków mistrzem Polski

Wisła Kraków wygrała na własnym stadionie z Cracovią 1:0 w meczu 27. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. To derbowe zwycięstwo dało "Białej Gwieździe" mistrzostwo Polski.
Wisła Kraków świętuje zdobycie mistrzostwa PolskiWisła Kraków świętuje zdobycie mistrzostwa Polskifot. Stanisław Rozpędzik/PAP
  • Po meczu szczęścia nie ukrywał pomocnik Wisły Kraków - Patryk Małecki

Wisła Kraków zdobyła już 13. tytuł mistrzowski. Na liście triumfatorów wciąż jednak ustępuje Ruchowi Chorzów i Górnikowi Zabrze. Oba śląskie kluby zdobywały tytuł po 14 razy.

Zwycięski gol w derbach Krakowa padł w 17. minucie spotkania. Z rzutu rożnego dośrodkował Patryk Małecki, a Maor Melikson wybiegł przed pierwszy słupek i świetnym strzałem głową pokonał Wojciecha Kaczmarka.

Jak się okazało było to decydująca bramka tego meczu, która dała drużynie "Białej Gwiazdy" upragniony tytuł mistrza Polski. Na dwie kolejki przed końcem ligi Wisła Kraków ma 53 punkty i jest poza zasięgiem wicelidera - Śląska Wrocław.

Natomiast Cracovia po porażce w derbach znajduje się w strefie spadkowej Ekstraklasy - zajmuje miejsce 15. w tabeli.

Wisła największe ligowe osiągnięcia odnosiła od 1999 roku. W ciągu ostatnich dwunastu sezonów krakowianie aż siedmiokrotnie byli najlepszą polską drużyną (1999, 2001, 2003, 2004, 2005, 2008, 2009).

Od 1921 roku mistrzami Polski było łącznie 17 klubów. Biała Gwiazda po raz ostatni po tytuł sięgnęła w 2009 roku. Rok temu ze złotego medalu cieszyli się piłkarze Lecha Poznań.

Po meczu powiedzieli:

Robert Maaskant trener Wisły: Wygraliśmy i zdobyliśmy tytuł na trzy kolejki przed końcem rozgrywek. Wbrew pozorom muszę stwierdzić, że był to trudny sezon. Jak smakuje mistrzostwo? Jak szampan, który rozlaliśmy w szatni - świetnie smakuje.

Jurij Szatałow trener Cracovii: Zespół zaczął bardzo bojaźliwie. Wisła raz po raz stwarzała zagrożenie pod naszą bramką, najczęściej ze stałych fragmentów gry. Przez pierwsze 45 minut nie potrafiliśmy wyprowadzić składnych akcji. Zmieniło to się po przerwie, kiedy częściej byliśmy przy piłce. Stworzyliśmy jednak tylko kilka sytuacji do zdobycia gola, można je policzyć na palcach jednej ręki. Po raz kolejny się potwierdziło, że w meczach wyjazdowych nie potrafimy odważnie grać do przodu. Poza tym Wisła mądrze zagęściła środek boiska. Nie powiem jak przekonałem w przerwie moich zawodników do innej gry. To zostało w szatni.

Wisła Kraków - Cracovia Kraków 1:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Maor Melikson (17-głową).

Żółta kartka - Wisła Kraków: Osman Chavez, Cezary Wilk, Radosław Sobolewski. Cracovia Kraków: Mateusz Bartczak, Arkadiusz Radomski.

Sędzia: Hubert Siejewicz (Białystok). Widzów 17 500.

Wisła Kraków: Sergei Pareiko - Erik Cikos, Kew Jaliens, Osman Chavez, Dragan Paljic - Patryk Małecki (90+3. Maciej Żurawski), Maor Melikson (76. Michaił Siwakow), Radosław Sobolewski, Cezary Wilk, Andraz Kirm (88. Tomas Jirsak) - Cwetan Genkow.

Cracovia Kraków: Wojciech Kaczmarek - Łukasz Mierzejewski, Vule Trivunovic, Arkadiusz Radomski, Hesdey Suart - Alexandru Suvorov, Sławomir Szeliga (66. Vladimir Boljevic), Mateusz Bartczak, Mateusz Klich, Saidi Ntibazonkiza - Bartłomiej Dudzic (46. Aleksejs Visnakovs).

Lechia Gdańsk - Polonia Warszawa 0:0
Śląsk Wrocław - PGE GKS Bełchatów 4:2 (1:2)
Korona Kielce - Arka Gdynia 1:0 (1:0)

2011-05-15:
Widzew Łódź - KGHM Zagłębie Lubin 2:1 (1:0)

16.Arka Gdynia 27 5 10 12 18-32 25 -14

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze