Aneta Hołówek 30.09.2011

Triumfalny powrót ŁKS na własne podwórko

Zwycięski powrót na własny stadion zanotował ŁKS Łódź. W meczu 9. kolejki T-Mobile Ekstraklasy z Podbeskidziem Bielsko-Biała łodzianie wygrali 2:1.
ŁKS Łódź Podbeskidzie Bielsko BiałaŁKS Łódź Podbeskidzie Bielsko Biała fot.PAP/EPA/Grzegorz Michałowski

Po raz pierwszy w tym sezonie piłkarze Łódzkiego Klubu Sportowego mogli rozegrać ligowy mecz na własnym stadionie. Wcześniej jako gospodarze występowali w Bełchatowie, gdzie przegrali 0:5 z Lechem Poznań i 1:3 z Legią Warszawa oraz zremisowali 1:1 z Górnikiem Zabrze. Nic dziwnego, że powrót na obiekt przy al. Unii chcieli uczcić zwycięstwem nad Podbeskidziem Bielsko-Biała. Cel ten udało im się zrealizować.

Podniosły nastrój w ekipie gospodarzy już po 22 sekundach gry mógł popsuć Adam Cieśliński, jednak w sytuacji sam na sam z Pavle Velimiroviciem nie trafił w bramkę. Później największe poruszenie na trybunach wywołały rzuty karne, które w przerwie wykonywali goście honorowi meczu - grający w NBA współudziałowiec ŁKS Marcin Gortat i bokser Tomasz Adamek. Obaj obronili po jednym strzale rywala. Później Gortat strzelił nad bramką, a Adamek trafił do siatki i wygrał tę rywalizację.

Podobnie jak pierwsza również druga połowa rozpoczęła się od dobrej sytuacji Podbeskidzia. Tym razem goście nie zmarnowali okazji. Wykorzystali serię błędów obrońców i niezdecydowanie bramkarza ŁKS i zdobyli gola po strzale Roberta Demjana, który po przerwie zastąpił Cieślińskiego. Po objęciu prowadzenia goście oddali inicjatywę i ŁKS szybko to wykorzystał. W 55. minucie po podaniu Tomasza Nowaka Sebastian Szałachowski między nogami bramkarza Podbeskidzia skierował piłkę do siatki. Dziesięć minut później gospodarze objęli prowadzenie. Z rzutu rożnego Marcin Kaczmarek zagrał do Szałachowskiego a ten do Marka Saganowskiego, który strzałem głową pokonał Mateusza Bąka i ustalił wynik meczu na 2:1 dla ŁKS.

ŁKS Łódź - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1 (0:0)

Trener Podbeskidzia Bielsko-Biała Robert Kasperczyk: "Gratuluję Michałowi zwycięstwa. W przekroju całego meczu dojrzałość piłkarska była chyba po stronie ŁKS, skoro trzy punkty tu zostały. My możemy mieć tylko pretensje do siebie. Skoro w ciągu trzydziestu minut nie wykorzystuje się trzech doskonałych sytuacji, to trudno liczyć na to, że później stworzymy sobie kolejne trzy. To już nie ta liga, w której do niedawna graliśmy. Wymuszona zmiana Cieślińskiego na Demjana okazała się dla nas szczęśliwa, ale później mieliśmy problemy. Przegrywaliśmy pojedynki w środku boiska, popełnialiśmy błędy w obronie. ŁKS jest zbyt doświadczonym zespołem, żeby tego nie wykorzystać. Mamy po tym meczu sporo materiału do przemyśleń".

Szkoleniowiec ŁKS Łódź Michał Probierz: "Przeglądałem wszystkie mecze Podbeskidzia, które miało w tym sezonie tylko jeden wypadek przy pracy - w Bełchatowie. Obawiałem się tego spotkania. Robert to jeden z najlepszych polskich trenerów i wiedziałem, że będzie to dla nas megatrudny mecz. Faktycznie, już w pierwszej połowie mogliśmy przegrywać nawet 0:3. Po przerwie straciliśmy bramkę, ale zespół pokazał charakter i tym razem udało nam się odwrócić losy spotkania. W naszej sytuacji nie możemy grać pięknie. Musimy przeciwnikowi wyrywać punkty z gardła. Te są tym cenniejsze, że odebrane rywalowi, który prowadził i który również walczy o utrzymanie w ekstraklasie".(

Bramki: 0:1 Robert Demjan (48), 1:1 Sebastian Szałachowski (55), 2:1 Marek Saganowski (65-głową).

Żółta kartka - ŁKS Łódź: Mladen Kascelan.
Sędzia: Marcin Szrek (Kielce). Widzów 3 550.

ŁKS Łódź: Pavle Velimirovic - Paweł Golański (46. Tomasz Nowak), Michał Łabędzki, Piotr Klepczarek II, Marcin Kaczmarek - Cezary Stefańczyk (64. Maciej Bykowski), Mladen Kascelan, Antoni Łukasiewicz, Sebastian Szałachowski (79. Radosław Pruchnik) - Marek Saganowski, Marcin Mięciel.

Podbeskidzie Bielsko-Biała: Mateusz Bąk - Sławomir Cienciała, Juraj Dancik, Bartłomiej Konieczny, Krzysztof Król - Adrian Sikora (68. Mariusz Sacha), Piotr Koman (39. Frantisek Metelka), Dariusz Łatka, Liran Cohen, Sylwester Patejuk - Adam Cieśliński (46. Robert Demjan).

W drugim rozgrywanym dzisiaj meczu Lechia Gdańsk zremisowała z PGE GKS Bełchatów 0:0.

Lechia Gdańsk - PGE GKS Bełchatów 0:0

Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Wojciech Pawłowski, Luka Vucko. PGE GKS Bełchatów: Paweł Buzała.

Sędzia: Wojciech Krztoń (Olsztyn). Widzów 17 313.

Lechia Gdańsk: Wojciech Pawłowski - Rafał Janicki, Krzysztof Bąk, Luka Vucko, Marcin Pietrowski - Fred Benson (46. Ivans Lukjanovs), Łukasz Surma, Paweł Nowak (76. Abdou Traore), Piotr Wiśniewski (63. Mateusz Machaj), Josip Tadic - Tomasz Dawidowski.

PGE GKS Bełchatów: Łukasz Sapela - Zlatko Tanevski, Maciej Szmatiuk, Mate Lacic, Jacek Popek (8. Filip Modelski) - Tomasz Wróbel, Grzegorz Fonfara, Grzegorz Baran, Miroslav Bozok (82. Szymon Sawala), Kamil Kosowski - Paweł Buzała (58. Marcin Żewłakow).