Aneta Hołówek 15.09.2012

Z pomocą sędziego Polonia podzieliła się punktami z "Jagą"

Polonia Warszawa zremisowała na własnym stadionie z Jagiellonią Białystok w meczu czwartej kolejki piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy.
Polonia - JagielloniaPolonia - JagielloniaPAP/Bartłomiej Zborowski
  • Pierwszego gola dla Jagiellonii w 24. minucie zdobył Tomasz Frankowski, dla którego było to już 163 trafienie w historii jego występów w rozgrywkach ligowych (IAR)
  • Po meczu trener Jagiellonii - Tomasz Hajto nieco żałował, że prowadzenia nie dało się utrzymać do końca (IAR)

Polonia przystąpiła do gry z trenerem Piotrem Stokowcem na trybunach, co było efektem kary nałożonej przez PZPN za krytykowanie decyzji sędziego w poprzedniej kolejce ligowej. W sobotę mógłby się ponownie zdenerwować, bo w 41. minucie Daniel Gołębiewski trafił do bramki gości, ale sędzia Robert Małek odgwizdał spalonego. Powtórki telewizyjne wykazały, że jego asystent nie tylko spóźnił się z sygnalizacją i przerwał radość cieszących się z gola piłkarzy Czarnych Koszul, ale i raczej nie miał racji.
A byłoby to trafienie wyrównujące, gdyż od 24. minuty Jagiellonia prowadziła. Podopieczni trenera Tomasza Hajty po rzucie rożnym wykonywanym przez gospodarzy wyprowadzili podręcznikową kontrę i po akcji Niki Dżalamidzego z Rafałem Grzybem wracający na boisko po dwumeczowej dyskwalifikacji Tomasz Frankowski z olimpijskim spokojem umieścił piłkę w siatce. To jego 163. bramka w ekstraklasie.
Gol "Franka" rozpoczął serię groźnych akcji przyjezdnych, ale ani Dżalamidze, ani Paweł Tarnowski nie pokonali już Mariusza Pawełka. Z kolei bomba z wolnego Łukasza Tymińskiego przeleciała minimalnie obok bramki Polonii.
Drugą połowę gospodarze rozpoczęli z większym animuszem i kilka razy groźne zaatakowali. Albo jednak ich akcjom brakowało wykończenia, jak w 61. minucie, kiedy z pola karnego fatalnie spudłował Paweł Wszołek, albo przerywał je najlepszy na boisku Michał Pazdan.
Na ostatnie 20 minut szkoleniowcy Jagiellonii zdecydowali się wpuścić na boisko Euzebiusza Smolarka, który jedyne dotąd mecze w polskiej lidze zanotował w barwach... Polonii. Zastąpił zmęczonego Frankowskiego, którego stołeczna publiczność pożegnała brawami, doceniając - nie tylko sportową - klasę.
Grający chaotycznie, ale z wielkim poświęceniem, gospodarze dopięli swego w 79. minucie. Efektownym uderzeniem z rzutu wolnego popisał się Tomasz Brzyski i doprowadził do remisu, na który ekipa Czarnych Koszul zasłużyła za postawę w drugiej części gry. Jagiellonia podtrzymała miano niepokonanej w tym sezonie, ale zanotowała trzeci remis z rzędu i w tabeli jest za Polonią.

Po meczu Polonia - Jagiellonia powiedzieli:
Jarosław Bako (pełniący w tym spotkaniu obowiązki trenera Polonii): "Czuję niedosyt z remisu. Źle zaczęliśmy mecz, przespaliśmy pierwszą połowę. Dopiero w drugiej drużyna realizowała założenia taktyczne. Dobrą zmianę dał Łukasz Teodorczyk i zaczęliśmy w końcu stwarzać sytuacje podbramkowe. Mogliśmy spokojnie wygrać, ale generalnie idziemy w dobrym kierunku, choć dziś zawiódł nieco Paweł Wszołek. Wiemy, że stać go na więcej. Sędzia? Każdy, kto był na stadionie, widział jak pracowała cała trójka".

Tomasz Hajto (trener Jagiellonii):
"Byliśmy blisko dowiezienia prowadzenia 1:0 do końca spotkania, ale strzał z wolnego Tomasza Brzyskiego był fantastyczny. Na stałe fragmenty gry w jego wykonaniu uczulałem piłkarzy, ale jak widać daliśmy się zaskoczyć. To na pewno boli, bo wygrana była na wyciagnięcie ręki. Cieszy, że drużyna pokazała charakter, walczyła. Dzięki mądrej, poukładanej grze prowadziliśmy z Polonią wyrównany pojedynek i możemy być zadowoleni z punktu, bo w poprzednim sezonie gra na wyjazdach była naszą piętą Achillesową".

Polonia Warszawa - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Tomasz Frankowski (24), 1:1 Tomasz Brzyski (79-wolny).
Żółta kartka - Polonia Warszawa: Władimir Dwaliszwili, Tomasz Brzyski, Łukasz Teodorczyk. Jagiellonia Białystok: Luka Pejovic, Filip Modelski, Michał Pazdan.
Sędzia: Robert Małek (Zabrze). Widzów 5 000.
Polonia Warszawa: Mariusz Pawełek - Adam Pazio, Marcin Baszczyński, Wojciech Szymanek, Dorde Cotra - Paweł Wszołek, Dimitrije Injac, Łukasz Piątek, Tomasz Brzyski - Władimir Dwaliszwili (57. Łukasz Teodorczyk), Daniel Gołębiewski.
Jagiellonia Białystok: Łukasz Skowron - Filip Modelski, Michał Pazdan, Alexis Norambuena, Luka Pejovic - Tomasz Kupisz, Rafał Grzyb, Łukasz Tymiński, Nika Dżalamidze (66. Dawid Plizga), Paweł Tarnowski (83. Maciej Gajos) - Tomasz Frankowski (71. Euzebiusz Smolarek).

Przeczytaj o pozostałych rozegranych dzisiaj meczach czwartej kolejki Ekstraklasy:

Wyniki meczów 4. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:
2012-09-14:

Pogoń Szczecin - Wisła Kraków 2:0 (1:0)
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Śląsk Wrocław 1:1 (0:1)

2012-09-15:

Lechia Gdańsk - Piast Gliwice 1:2 (1:0)
Ruch Chorzów - Korona Kielce 1:1 (1:1)

Pozostałe mecze kolejki

2012-09-16:
KGHM Zagłębie Lubin - Widzew Łódź (14.30)

16.PGE GKS Bełchatów 3 0 0 3 1-5 0 -4
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze; Zagłębie przystąpiło do rozgrywek z 3 ujemnymi punktami