Marcin Nowak 22.09.2012

Wisła Kraków przełamała się w meczu przyjaźni

Wisła Kraków pokonała Lechię Gdańsk 1:0 (1:0) w meczu 5. kolejki piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy. Zwycięskiego gola zdobył Cwetan Genkow.
Wisła Kraków - Lechia GdańskWisła Kraków - Lechia GdańskPAP/Jacek Bednarczyk
  • Michał Probierz, trener Wisły Kraków po meczu z Lechią Gdańsk (IAR)
  • Cezary Wilk, piłkarz Wisły Kraków po meczu z Lechią Gdańsk (IAR)
  • Bogusław Kaczmarek, trener Lechii Gdańsk po meczu z Wisłą Kraków (IAR)
  • Łukasz Surma, piłkarz Lechii Gdańsk po meczu z Wisłą Kraków (IAR)

W przypadku przegranej Wisły trener tej drużyny Michał Probierz mógłby nie doczekać w tej roli następnej kolejki T-Mobile Ekstraklasy. W sobotę jego podopieczni nie pokazali wielkiego futbolu, ale zainkasowali trzy punkty.
W 16. min po zagraniu z prawej strony Maora Meliksona do piłki dopadł Cwetan Genkow i umieścił ją w siatce. Co prawda przy strzale miał dosyć wysoko uniesioną nogę - blisko głowy Sebastiana Madery - ale sędzia bramkę uznał.
Po przerwie gdańszczanie mieli swoje okazje do wyrównania. W 54. min efektownie z rzutu wolnego uderzył Jarosław Bieniuk, ale piłka trafiła w boczną siatkę. Z kolei w 76. min. - po błędzie Gordana Bunozy - w dogodnej sytuacji znalazł się Abdou Traore, ale jego strzał obronił Sergei Pareiko.
W końcówce gdańszczanie mieli wyraźną przewagę. Na pięć minut przed końcem meczu - po strzale Łukasza Surmy - bramkarz Wisły wypuścił piłkę w rąk, ale żaden z zawodników Lechii nie zdążył jej dobić.
W 80. min sędzia przerwał mecz na dwie minuty. Z powodu rac, które odpalili kibice Lechii, przez chwilę na boisku niewiele było widać.
Przed meczem minutą ciszy uczczono pamięć 14-letniego kibica Wisły (Dawida), który przegrał walkę z ciężką chorobą.

Wisła Kraków - Lechia Gdańsk 1:0 (1:0)
Bramka: 1:0 Cwetan Genkow (16).
Żółta kartka - Wisła Kraków: Łukasz Burliga, Maor Melikson, Gordan Bunoza. Lechia Gdańsk: Jarosław Bieniuk. Czerwona kartka za drugą żółtą - Wisła Kraków: Łukasz Burliga (90+3).
Sędzia: Jarosław Rynkiewicz (Gorzów Wlkp.). Widzów 16 935.
Wisła Kraków: Sergei Pareiko - Łukasz Burliga, Michał Czekaj, Gordan Bunoza, Jan Frederiksen - Michał Szewczyk (62. Daniel Sikorski), Kew Jaliens, Cezary Wilk, Maor Melikson (88. Alan Uryga) - Rafał Boguski (68. Ivica Iliev), Cwetan Genkow.

Lechia Gdańsk: Michał Buchalik - Rafał Janicki, Sebastian Madera, Jarosław Bieniuk, Piotr Brożek - Deleu (54. Łukasz Kacprzycki), Łukasz Surma, Andreu, Abdou Traore, Mateusz Machaj (81. Ricardinho) - Grzegorz Rasiak (46. Piotr Wiśniewski).
Wyniki meczów 5. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2012-09-21:

Legia Warszawa - Polonia Warszawa 1:1 (1:1)
Korona Kielce - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1 (1:0)

2012-09-22:

Ruch Chorzów - KGHM Zagłębie Lubin 2:1 (0:1)
Jagiellonia Białystok - Piast Gliwice 0:2 (0:1)

Pozostałe mecze kolejki
2012-09-23:
Śląsk Wrocław - PGE GKS Bełchatów (14.30)
Lech Poznań - Pogoń Szczecin (17.00)
2012-09-24:
Widzew Łódź - Górnik Zabrze (18.30)

Tabela
(mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16.PGE GKS Bełchatów 4 0 0 4 1-6 0 -5

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze; Zagłębie przystąpiło do rozgrywek z 3 ujemnymi punktami.