Marcin Nowak 07.10.2012

Śląsk Wrocław pokonał osłabioną Polonię

Śląsk Wrocław wygrał na własnym stadionie z Polonią Warszawa 2:1 (1:1) w meczu 7. kolejki piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy.
Śląsk Wrocław - Polonia WarszawaŚląsk Wrocław - Polonia WarszawaPAP/Maciej Kulczyński
  • Sebastian Mila, kapitan Śląska Wrocław po meczu z Polonią Warszawa (IAR)

Do niedzielnego spotkania gospodarze przystąpili z nadzieją na rehabilitacje po ubiegłotygodniowej, wysokiej porażce 1:4 z Górnikiem Zabrze. Trener mistrzów Polski Stanislav Levy miałe jednak spory problem z ustawieniem linii ataku, ponieważ nie mógł skorzystać z kontuzjowanego Cristiana Omara Diaza i przeziębionego Johana Voskampa. Polonia przyjechała do Wrocławia m.in. Marcina Baszczyńskiego i Miłosza Przybeckiego.
Początek spotkania należał do gości, którzy już w 6. minucie cieszyli się ze zdobycia bramki. Władimir Dwalisziwili podał do stojącego na linia pola karnego Pawła Wszołka, a ten zwodem oszukał Tomasza Jodłowca i precyzyjnym strzałem pokonał Mariana Kelemena. Odpowiedź Śląska była błyskawiczna. Po strzale z rzutu wolnego Przemysława Kaźmierczaka Mariusz Pawełek wypuścił piłkę z rąk, jako pierwszy dopadł do niej Łukasz Gikiewicz i uderzeniem z dwóch metrów doprowadził do remisu.
Od tego momentu zaczęła się rysować coraz wyraźniejsza przewaga wrocławian. Na bramkę Pawełka groźnie uderzali Piotr Ćwielong i Sebastian Mila, a Gikiewiczowi dwukrotnie zabrakło kilkunastu centymetrów, by po dobrych dośrodkowaniach kolegów uprzedzić obrońców i skierować piłkę do siatki. Od 36. minuty podopieczni trenera Piotra Stokowca grali w dziesiątkę po tym, jak czerwoną kartką za brutalny faul na Ćwielongu ukarany został Adam Kokoszka.
Po zmianie stron Śląsk od razu rzucił się do ataku i już w 49. minucie w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się Ćwielong, ale uderzył zbyt lekko i Pawełek zdołał wybić piłkę. Chwilę później Polonia nie miała już tyle szczęścia. Pozostawiony bez opieki Waldemar Sobota zszedł z piłką do środka boiska i znakomitym strzałem z 20. metrów wyprowadził swój zespół na prowadzenie.
Po zdobyciu drugiej bramki wrocławianie dość niespodziewanie cofnęli się na własną połowę i oddali inicjatywę rywalom. Grający w osłabieniu goście ruszyli do ataku, ale mieli spore problemy z wykończeniem akcji. Najlepszej okazji do wyrównania nie wykorzystał Edgar Cani, który w 87. minucie z pięciu metrów trafił w dobrze interweniującego Kelemena.

Śląsk Wrocław - Polonia Warszawa 2:1 (1:1)
Bramki: 0:1 Paweł Wszołek (6), 1:1 Łukasz Gikiewicz (8), 2:1 Waldemar Sobota (51).
Żółta kartka - Śląsk Wrocław: Tadeusz Socha, Rafał Grodzicki. Czerwona kartka - Polonia Warszawa: Adam Kokoszka (36-faul).
Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów 13 000.
Śląsk Wrocław: Marian Kelemen - Tadeusz Socha, Tomasz Jodłowiec, Rafał Grodzicki, Patrik Mraz - Waldemar Sobota, Przemysław Kaźmierczak, Dalibor Stevanovic (90. Rok Elsner), Sebastian Mila, Piotr Ćwielong (83. Mateusz Cetnarski) - Łukasz Gikiewicz (77. Sylwester Patejuk).
Polonia Warszawa: Mariusz Pawełek - Adam Pazio, Dimitrije Injac, Adam Kokoszka, Dorde Cotra - Paweł Wszołek, Łukasz Piątek, Dieme Yahiya (21. Aleksandar Todorovski), Tomasz Brzyski - Władimir Dwaliszwili (64. Daniel Gołębiewski), Łukasz Teodorczyk (56. Edgar Cani).

Wyniki meczów 7. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2012-10-05:

Legia Warszawa - Wisła Kraków 2:1 (2:1)
Ruch Chorzów - PGE GKS Bełchatów 2:1 (0:0)

2012-10-06:

Lech Poznań - Piast Gliwice 4:0 (0:0)
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Górnik Zabrze 1:3 (0:1)
Korona Kielce - KGHM Zagłębie Lubin 1:0 (1:0)

2012-10-07:

Widzew Łódź - Pogoń Szczecin 1:3 (0:0)

Pozostałe mecze kolejki

2012-10-08:
Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk (18.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16.PGE GKS Bełchatów 7 0 1 6 4-11 1 -7

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze;