Marcin Nowak 19.10.2012

Błyskawiczna zmiana lidera - Lech na czele

Lech Poznań pokonał na wyjeździe Zagłębie Lubin w spotkaniu 8. kolejki piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy i przesunął się na czoło ligowej tabeli.
Zagłębie Lubin - Lech PoznańZagłębie Lubin - Lech Poznań PAP/Maciej Kulczyński
  • Trener Lecha Mariusz Rumak do ostatnich minut mógł się obawiać o zwycięstwo (IAR)
  • Arkadiusz Woźniak z Zagłębia, który wszedł na boisko w 33. minucie zastępując Adriana Rakowskiego, żałował straconych punktów (IAR)

Dla lubinian piątkowe spotkanie było dobrą okazją do rehabilitacji po ostatnim, przegranym 0:1 wyjazdowym meczu z Koroną Kielce.

Trener Zagłębia Pavel Hapal nie mógł jednak skorzystać z kontuzjowanych Łukasza Hanzela i Aleksandara Tunczewa. Lech, dla którego zwycięstwo oznaczało awans na pierwsze miejsce w tabeli, przyjechał do Lubina bez zawieszonego za uderzenie rywala Mateusza Możdżenia i Luisa Henriqueza, który dopiero w piątek wrócił ze zgrupowania kadry.

Goście rozpoczęli z dużym animuszem i już w 5. minucie cieszyli się ze zdobycia bramki. Po dośrodkowaniu Rafała Murawskiego w pole karne Adam Banaś niedokładnie wybił piłkę, która trafiła do stojącego na 18. metrze Vojo Ubiparipa. Serb popisał się znakomitym uderzeniem z woleja i pomimo rozpaczliwej interwencji Michała Gliwy piłka wpadła do siatki.

10 minut później mogło być już 2:0, ale po strzale Huberta Wołąkiewicza Gliwa końcówkami palców zdołał sparować piłkę na rzut rożny. Bramkarz Zagłębia jeszcze kilkukrotnie uchronił swój zespół przed stratą bramki, broniąc groźne strzały m.in. Grego Lovrencsicsa i Marcina Kamińskiego.

Gospodarze zaatakowało śmielej dopiero w końcówce, ale brakowało im dokładności w wykończeniu akcji. Po zmianie stron zaczęła się rysować coraz wyraźniejsza przewaga gospodarzy.

W 60. minucie Maciej Małkowski z czterech metrów trafił w dobrze ustawionego Jasmina Burica, a chwilę później Szymon Pawłowski strzelił w poprzeczkę.

Goście cofnęli się na własną połowę i całkowicie oddali inicjatywę rywalom, a od 72. minuty grali w dziesiątkę, po tym jak drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartką za faul na Pawłowskim ukarany został Kebba Ceesay.

W ostatnich minutach kibice mogli oglądać prawdziwe oblężenie bramki Lecha, ale lubinianie nie potrafili skończyć swoich akcji celnymi strzałami i wynik spotkania nie uległ już zmianie.

KGHM Zagłębie Lubin - Lech Poznań 0:1 (0:1).
Bramka: 0:1 Vojo Ubiparip (5).
Żółta kartka: Lech Poznań - Kebba Ceesay, Łukasz Trałka, Manuel Arboleda.
Czerwona kartka za drugą żółtą: Lech Poznań - Kebba Ceesay (72).
Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 10512.

KGHM Zagłębie Lubin: Michał Gliwa - Paweł Widanow, Bartosz Rymaniak, Adam Banaś, Costa Nhamoinesu - Szymon Pawłowski, Adrian Rakowski (32. Arkadiusz Woźniak), Jiri Bilek (83. Kamil Wilczek), Robert Jeż, Maciej Małkowski (67. Dawid Abwo) - Michal Papadopulos.
Lech Poznań: Jasmin Buric - Kebba Ceesay, Manuel Arboleda, Marcin Kamiński, Hubert Wołąkiewicz (80. Jakub Wilk) - Vojo Ubiparip, Szymon Drewniak (65. Piotr Reiss), Rafał Murawski, Łukasz Trałka, Gergo Lovrencsics - Bartosz Ślusarski (61. Aleksander Tonew).

Wyniki meczów 8. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:
KGHM Zagłębie Lubin - Lech Poznań 0:1 (0:1)
Górnik Zabrze - Korona Kielce 2:0 (2:0)

Pozostałe mecze kolejki

2012-10-20:
PGE GKS Bełchatów - Podbeskidzie Bielsko-Biała (13.30)
Piast Gliwice - Widzew Łódź (15.45)
Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok (18.00)
2012-10-21:
Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław (14.30)
Polonia Warszawa - Ruch Chorzów (17.00)
2012-10-22:
Pogoń Szczecin - Legia Warszawa (18.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16.PGE GKS Bełchatów 7 0 1 6 4-11 1 -7

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze;