Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 30.11.2016

Jak narodził się niezależny ruch studencki?

W powojennej Polsce środowisko akademickie odbudowywały i tworzyły przedwojenne kadry profesorów oraz studenci, którzy przetrwali wojnę.
Ogłoszenia i informacje Komitetu Założycielskiego NZS wywieszone na tablicach przed wejściem na dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu, Warszawa, 09.1980.Ogłoszenia i informacje Komitetu Założycielskiego NZS wywieszone na tablicach przed wejściem na dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu, Warszawa, 09.1980.Fot. PAP/Jan Morek

W latach 50. komuniści przejęli środowiska akademickie, po Październiku 1956, niedawni aktywiści zaangażowali się w przemiany organizując Komitety Rewolucyjne. Marzec '68 jest najbardziej znanym protestem studentów na UW w połowie lat 60. Pojawiło się kilka grup kontestującej młodzieży, z czasem nazwanej "komandosami".

Zdjęcie ze sceny "Dziadów" Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka zapoczątkowało lawinę wydarzeń, które doprowadziły do buntu młodzieży. W marcu 1968 r. przez cały kraj przetoczyła się fala strajków i manifestacji. Protest stłumiono, a uczelnie pozbawiono resztek niezależności. Narodził się jednak mit Marca ’68, który towarzyszył niezależnym ruchom studenckim lat 70. i 80. - Studenckim Komitetom Solidarności, a potem Niezależnemu Zrzeszeniu Studentów.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, której tematem było pierwsze Niezależne Zrzeszenie Studentów oraz studencka opozycja w PRL.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Gość: Jarosław Guzy i Wojciech Bogaczyk (pierwszy i drugi przewodniczący NZS)
Data emisji: 30.11.2016
Godzina emisji: 15.05

mp/fbi