Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 16.09.2019

Turcja zbroi się w Rosji. Kolejny komponent systemu S-400 nad Bosforem

– Turcja pręży muskuły i pokazuje państwom zachodnim oraz Stanom Zjednoczonym swoją niezależność. Jest to również wypisywanie się przez ten kraj z zachodniego systemu sojuszy – powiedział Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Rosja zakończyła dostawę drugiej baterii systemu rakietowego S-400 do Turcji.
Posłuchaj
  • 16.09.19 Adam Eberhardt: Turcja próbuje prężyć muskuły w stosunku do państw Zachodu.
Czytaj także

Na pokładzie 30 samolotów transportowych, w lipcu, do Turcji dotarły elementy pierwszego dywizjonu S-400. To najbardziej zaawansowany technologicznie rosyjski przeciwlotniczy system rakietowy. Przez Rosjan zaliczany jest do czwartej generacji.

putin free 1200.jpg
W. Putin pomoże Turcji. Rosja przekaże kolejną partię zestawów rakietowych S-400

– Turcja w ten sposób pręży muskuły i pokazuje państwom zachodnim oraz Stanom Zjednoczonym swoją niezależność. Jest to również wypisywanie się przez ten kraj z zachodniego systemu sojuszy. Rosja natomiast lubi wkładać nogę w uchylone drzwi, by grać rolę kraju demolującego dotychczasowy ład międzynarodowy i konkurującego ze Stanami Zjednoczonymi. Trudno dziwić się zatem, że Rosjanie z przyjemnością kuszą Turcję kwestiami współpracy obronnej, zbrojeniowej czy energetycznymi – podkreślił Adam Eberhardt.

Element rosyjsko-amerykańskiej konkurencji

Według rosyjskich informacji system S-400 jest zdolny do zwalczania wszystkich rodzajów ataku powietrznego z wyjątkiem międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Jednocześnie może zwalczać do 10 celów i naprowadzać do 20 rakiet.

Pentagon ostrzegał, że S-400 w Turcji może stanowić zagrożenie dla sił powietrznych NATO operujących w tym regionie. Amerykańscy eksperci uważają, że radary zainstalowane w rosyjskiej broni nauczą się dostrzegać i śledzić myśliwce F-35, przez co ich niewykrywalność stałaby się wątpliwa. Argumentują też, że rosyjski system jest niekompatybilny ze sprzętem wojskowym NATO, którego Turcja jest członkiem.

Putin free 1200 shutter.jpg
Co zawiera nowa doktryna energetyczna Rosji?

– Mamy tu element konkurencji Rosji ze Stanami Zjednoczonymi, co bez wątpienia wzmacnia Moskwę w wymiarze wewnątrzpolitycznym, a także międzynarodowym – ocenił Adam Eberhardt.

Zakupy w Rosji? F-35 nie dla Turcji

W reakcji na zakup przez Turcję rosyjskiego systemu S-400 Biały Dom oznajmił, że w tej sytuacji Ankara nie może kupić amerykańskich myśliwców F-35. Tureckie MSZ oświadczyło, że decyzja ta jest bezzasadna i błędna oraz może negatywnie wpłynąć na dwustronne relacje obu krajów.

"Światową szachownicę" prowadził Paweł Lekki.

PAP/Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 16.09.2019

Godzina emisji: 20:33