Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 03.08.2016

Ustawa frankowa nie zadowala kredytobiorców

Frankowicze nie są zadowoleni z zaproponowanej przez Kancelarię Prezydenta ustawy dotyczącej kredytów walutowych. Na razie przewalutowania zobowiązań nie będzie, propozycja zakłada za to oddanie przez banki tzw. spreadów, czyli różnicy między kursem kupna i sprzedaży waluty. Gościem Rozmowy Poranka Polskiego Radia 24 był Maciej Pawlicki, prezes organizacji „Stop Bankowemu Bezprawiu”.
Posłuchaj
  • 03.08.2016 Maciej Pawlicki o projekcie ustawy dotyczącej kredytów walutowych
  • 03.08.16 Dr Artur Bartoszewicz o ustawie frankowej
Czytaj także

Jak zapewnia Kancelaria Prezydenta, proponowane obecnie rozwiązanie to początek kompleksowego działania. Zdaniem Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego, instytucje finansowe będą miały teraz czas, by doprowadzić do przewalutowania kredytów na zasadzie ugody.

– Kancelaria Prezydenta oferuje nam zwrot spreadów - to oczywista kwestia, nie potrzeba do tego ustawy – mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Pawlicki. – Wielu frankowiczów wiązało ogromne nadzieje z propozycją prezydenta – dodawał gość Rozmowy Poranka.

Prezes organizacji „Stop Bankowemu Bezprawiu” nie zgadza się z argumentem, że kompleksowe działanie w kwestii kredytów frankowych – np. przewalutowanie ich po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania – doprowadziłoby do destabilizacji sytuacji na rynku finansowym. – Mój prezydent, Andrzej Duda, oparł się na kłamstwach banksterów. Koszt przewalutowania to kilkanaście miliardów złotych, a nie 70 miliardów, jak wskazują banki – przekonywał Maciej Pawlicki.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Piotr Wąż.

W Polskim Radiu 24 o nowej ustawie frankowej również w rozmowie z drem Arturem Bartoszewiczem, ekonomistą ze Szkoły Głównej Handlowej, a także w Pulsie Gospodarki.

Projekt nowej ustawy frankowej będzie też jednym z tematów Debaty Dnia. O sprawie w naszym studiu będą rozmawiali Agata Diduszko z "Krytyki Politycznej" i Cezary Krysztopa z "Tygodnika Solidarność".

Polskie Radio 24