Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 09.02.2017

Grzegorz Długi: brakuje pomysłu na politykę zagraniczną

- Kładąc główny nacisk na relacje z Wielką Brytanią, stosunki z Niemcami były z boku. Szkoda, że nie zauważono, że w przeciwieństwie do prasy niemieckiej, rząd Angeli Merkel nie krytykował Polski i był bardzo powściągliwy np. w sprawie oceny tzw. praworządności. Nie wykorzystano tego, nie pokazaliśmy, że ważne są nasze relacje z Niemcami. Nasza narracja była nacechowana antyniemieckością, również w kwestii zrozumienia dla problemów imigracyjnych - powiedział w programie 24 Pytania Grzegorz Długi z Kukiz '15. Poseł odniósł się w ten sposób do polityki zagranicznej Polski.

W czwartek szef MSZ Witold Waszczykowski przedstawi w Sejmie expose na temat zadań polskiej polityki zagranicznej w 2017 roku. Jak podkreślił Grzegorz Długi, zastrzeżenia klubu Kukiz’15 w tej sprawie nie zmieniły się w ciągu ostatniego roku.

- Obawialiśmy się, że polityka zagraniczna będzie za bardzo nacechowana problemami wewnętrznymi. Zawsze jest pewna łączność między problemami wewnętrznymi i zewnętrznymi, ale uważamy, że nie powinny to być kwestie partyjne. Niestety nasz rząd nie ustrzegł się przed tym i kwestie wewnętrzne i partyjne nieco przysłoniły dalekosiężne interesy zagraniczne naszego państwa – zauważył gość.

Jego zdaniem błędem było oparcie polskiej polityki zagranicznej na koncepcji tzw. Międzymorza. – Były początkowe sukcesy, jednak poza imigrantami, wszystkie inne kwestie z państwami regionu nas różnią. Począwszy od relacji z Rosją, a skończywszy na koncepcji funkcjonowania Unii Europejskiej - powiedział. - Zapominamy, że pomimo wielu zastrzeżeń jakie mamy do obecnej polityki Unii Europejskiej, większość Polaków jest za pozostaniem Polski w UE i boi się tego, byśmy nie próbowali z niej wyjść lub byśmy nie zostali z niej wypchnięci – dodał.

Długi podkreślał, że "należałoby zrewidować to stanowisko". - Powinno być ono proeuropejskie. Bardzo wyraźnie powinno być powiedziane jaką Europę widzimy- stwierdził Długi.

Odniósł się także do wizerunku Polski za granicą. - W "Financial Times" pojawił się niedawno artykuł o Polsce. Nie znalazła się w nim jednak wypowiedź ani jednej ważnej, publicznej osoby związanej z rządem. Zostały tam zaprezentowane tylko i wyłącznie poglądy "histerycznej" opozycji – podkreślił poseł. Dodał, że jest to przykład na to, że "nie mamy koncepcji i pomysłu na politykę zagraniczną".

Długi skomentował także informacje "Gazety Wyborczej", jakoby kluby Kukiz’15 i PiS chciały odwołać wicemarszałków Sejmu z PO i Nowoczesnej - Małgorzatę Kidawę-Błońską i Barbarę Dolniak.

– Zgadzamy się z tym, że zachowanie niektórych osób w czasie kryzysu nie było właściwe, ale w tej chwili dolewanie oliwy do ognia nie jest najważniejszą rzeczą. Ważniejszy jest spokój i praca. Chciałbym byśmy na tym się skupili – podsumował poseł Kukiz’15.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Filip Memches.

Polskie Radio 24/pr/tj

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 9.02.17

Godzina emisji: 7:35