Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 04.04.2018

Wiceminister sprawiedliwości: Oczekujemy, że prof. Gersdorf, zgodnie z przepisami, zwoła posiedzenie KRS

– Prof. Gersdorf, przez niezwoływanie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa, doprowadzi do paraliżu (…). Odkładanie tej decyzji o każdy dzień, każdą godzinę, jest niebezpieczne dla funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.
Wiceminister sprawiedliwości Michał WójcikWiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik PJ

W środę ma odbyć się, pierwsze w nowym składzie, spotkanie Krajowej Rady Sądownictwa. Jego inicjatorem jest Wiesław Johann, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Jednak, jak przekonywał rzecznik Sądu Najwyższego, nie będzie to posiedzenie, na którym mogą zapaść „wiążące decyzje”. Michał Laskowski wyjaśnił, że w myśl obowiązujących przepisów, będzie to spotkanie o charakterze „wprowadzająco-organizacyjnym”.

– Oczekujemy, że prof. Gersdorf, zgodnie z przepisami, zwoła posiedzenie KRS i będzie to spotkanie merytoryczne, na którym zostanie wybrany przewodniczący. Wtedy to ciało konstytucyjne, stojące na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej, zacznie funkcjonować – mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik.

Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Gersdorf, od czasu wybrania przez Sejm nowych członków KRS, nie wyznaczyła terminu pierwszego formalnego posiedzenia tej instytucji. Zgodnie z przepisami, tylko ona może to zrobić.

Tymczasem, jak wskazywał na naszej antenie Michał Wójcik, problemy w funkcjonowaniu KRS oznaczają kłopoty w działaniu całego wymiaru sprawiedliwości, np. w kontekście ewentualnego pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sędziego.

– Według przepisów, minister sprawiedliwości będzie powierzał funkcję sędziego w ramach sądów dyscyplinarnych, które będą działały przy sądach apelacyjnych. Jednak, by taka osoba mogła pojawić się w składzie sądu dyscyplinarnego, musi zostać wydana opinia KRS. Jeżeli jej nie będzie, nie będzie działał sąd dyscyplinarny. Zatem w przypadku, gdy sędzia popełni przestępstwo, nie będzie można go pociągnąć do odpowiedzialności karnej, ponieważ chroni go immunitet formalny – tłumaczył Michał Wójcik.

Od kilkunastu dni o niezwłoczne zwołanie KRS apeluje do prezes Gersdorf minister sprawiedliwości. Na pismo Zbigniewa Ziobry prezes Sądu Najwyższego odpisała, że „zobowiązanie do zwołania posiedzenia instytucji mającej pełnić funkcję KRS jest jej znane i zostanie zrealizowane zgodnie z prawem”.

Więcej w całej rozmowie z Michałem Wójcikiem.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/IAR/zz

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 4.04.18

Godzina emisji: 7.37