Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 27.06.2019

Kacper Płażyński: gdański rydwan budzi zastrzeżenia

- Nie jestem znawcą sztuki, ale radnym miasta Gdańska, i staram się patrzeć na wydatki w sposób logiczny. Jestem także członkiem komisji budżetowej. Ten wydatek budzi moje poważne zastrzeżenia - mówił w Polskim Radiu 24 Kacper Płażyński.  
Posłuchaj
  • 27.06.19 - 24 Pytania: Kacper Płażyński
Czytaj także

"Rydwan" stworzony przez Joannę Rajkowską, na którym znajdują się dwa napisy w języku arabskim oraz napisy stworzone przez mieszkańców Londynu, stał się własnością gdańskiego samorządu. Na zakup dzieła magistrat przeznaczył 150 tys. zł.

Kacper Płażyński przyznał, że wspieranie sztuki i kultury przez miasto Gdańsk powinno polegać na promowaniu lokalnych artystów. - Tymczasem wracamy do folkloru, naturalnych prądów w sztuce, Hammurabi, Egipt i te sprawy. Napisy "Allah akbar" również świadczą o tym, że jest to niezwykle bliska polskiej kulturze sprawa - żartował gość Polskiego Radia 24.

Joanna Rajkowska to artystka tworząca instalacje głównie w przestrzeni publicznej. Jest autorką m.in. takich projektów jak Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich, którego głównym elementem jest sztuczna palma na rondzie Charles'a de Gaulle'a w Warszawie, i Dotleniacz na placu Grzybowskim.

Zdaniem Kacpra Płażyńskiego niektórych artystów nie trzeba obejmować mecenatem. - Autorka tej pracy należy do tych osób. Widzę misję wspierania kultury przez jednostki samorządu terytorialnego jako promocję młodych, nieznanych nazwisk. Na tym powinno to się opierać. Powinniśmy dawać szansę nowym talentom - tłumaczył Kacper Płażyński.

Spór o Muzeum Westerplatte

Czytaj także

sellin 1200.jpg
Jarosław Sellin o współpracy przy budowie Muzeum Westerplatte

Gość Polskiego Radia 24 był również pytany, czy prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz "wytłumaczyła radzie Gdańska, o co jej chodzi z Westerplatte", odparł, że na poprzedniej sesji rady miasta Dulkiewicz podnosiła argumenty, które zdaniem radnych PiS są niezrozumiałe.

- Gdy się mówi o tym, że państwo polskie chce zrealizować na terenach Westerplatte instytucję kultury, stworzyć tam nowoczesne muzeum, pani prezydent podnosi argumenty, że państwo polskie chce zmniejszyć polskość miasta Gdańska - wskazał radny. - Wydaje mi się, że to wszystko jest podyktowane jeszcze polityką, która rozpoczęła się w 2015 roku, a w zasadzie wynikiem wyborów. Myślę, że jest w dalszym ciągu bardzo wiele osób w Polsce, które codziennie rano budzą się, przecierają oczy i muszą się uszczypnąć, że wtedy wygrało PiS, rządzi, mając demokratyczny mandat do nadawania kursu tego naszego pięknego okrętu, jakim jest Rzeczpospolita, i codziennie musi sobie przypominać, że to się stało. W dodatku ten okręt nabiera coraz więcej wiatru w żagle - dodał Płażyński.

Według niego prezydent Gdańska powinna zrozumieć, że to "Polacy dali mandat PiS do rządzenia i również decydowania o takich niezwykle istotnych miejscach, jakim jest Westerplatte". - Rząd PiS chce przywrócić należyte miejsce, godność Westerplatte, bo w tej chwili niestety jest to miejsce zaniedbane, o którym bardzo wiele osób nie wie, że istnieje - podkreślił.

We wtorek w Warszawie doszło do spotkania wiceministra kultury Jarosława Sellina i prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Wiceszef MKiDN zaproponował po rozmowie, by przedstawiciele miasta Gdańsk weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte i mieli wpływ na jego kształt. Prezydent Gdańska poinformowała z kolei, że złożyła Sellinowi ofertę, że tereny miasta mogą być wniesione do powstającego Muzeum Westerplatte i ta instytucja będzie współtworzona przez samorząd i stronę rządową, które wspólnie wezmą za nią odpowiedzialność.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji był Stanisław Janecki.

Data emisji: 27.06

Godzina emisji: 7.36

PR24