Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 07.01.2020

Szynkowski vel Sęk: marszałek Senatu nie jest aktorem polskiej polityki zagranicznej

- Próby prowadzenia polityki zagranicznej lub wprowadzenia pewnego dualizmu przez marszałka Senatu nie będą skuteczne. Konstytucja jasno mówi, kto jest odpowiedzialny za politykę zagraniczną i nasi partnerzy za granicą też to wiedzą - mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Posłuchaj
  • Szymon Szynkowski vel Sęk: działanie marszałka Grodzkiego wysoce niestandardowe (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka)
Czytaj także

Jak poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Senatu, "do kurtuazyjnego spotkania Marszałka Senatu RP, prof. Tomasza Grodzkiego z ambasadorem Federacji Rosyjskiej panem Sergiejem Andriejewem doszło w czwartek, 19 grudnia na prośbę ambasadora".

Sequence 01.00_11_03_20.Still291.jpg
Lichocka: spotkanie Grodzkiego z ambasadorem Rosji było odradzane przez MSZ

Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślał, że zwyczajowo przed tego rodzaju spotkaniami występuje się do MSZ o opinię, czy nie ma pewnych przeciwwskazań, lub czy w ramach bieżącego kontekstu politycznego są jakieś szczególnych okoliczności, które należałoby wziąć podczas spotkania pod uwagę. - Marszałek Witek o opinię w takiej sytuacji się zwróciła, natomiast marszałek Grodzki poinformował MSZ, że zamierza spotkać się z ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Polsce i poprosił tylko o materiały. To jest działanie wysoce niestandardowe - zaznaczył wiceminister.

- Departament Wschodni MSZ zasugerował, że właściwe byłoby, w obecnym kontekście politycznym, obniżenie rangi tego spotkania, tak by to nie marszałek spotkał się z ambasadorem, tylko wskazał przewodniczącego senackiej komisji lub wicemarszałka. Marszałek Grodzki do tego się nie zastosował, co jest pewnym zaskoczeniem - stwierdził gość audycji.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Odradzaliśmy mu, ale się uparł". Kulisy spotkania Grodzkiego z ambasadorem Rosji

- Marszałek Senatu nie jest aktorem polskiej polityki zagranicznej. Konstytucja jasno definiuje jakie podmioty powinny współpracować w tej kwestii, jest to prezydent, premier i MSZ. Marszałek Senatu, podobnie jak marszałek Sejmu może wykonywać pewne elementy w zakresie tzw. dyplomacji parlamentarnej, która może być dobrym uzupełnianiem polityki zagranicznej, pod warunkiem jednak, że ściśle koresponduje to z polityką rządu i jest z nią konsultowane, oraz nie może być prowadzone do tej polityki w kontrze - dodał Szymon Szynkowski vel Sęk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk

Data emisji: 07.01.2020

Godzina emisji: 7.35

PR24/PAP/ka