Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 15.10.2020

"Prace w Sejmie przebiegały za szybko”. Paweł Szramka o nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

- Szybkie przejście ustawy przez Sejm spowodowało falę protestów i niezadowolenia na wsi. Dobrze, że w Senacie pracowano wolniej i zostały wprowadzone poprawki - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Szramka, poseł klubu Koalicji Polskiej.

Senatorowie przyjęli poprawki do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Propozycja grupy posłów PiS - tak zwana "Piątka dla Zwierząt" - trafi z powrotem do Sejmu. Za przyjęciem ustawy w zmienionym brzmieniu głosowało 76 senatorów, 11 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.

jan Mosiński.jpg
Ustawa o ochronie zwierząt przyjęta przez Senat. Mosiński: rekompensaty będą adekwatne do utraconych przychodów

Jak podkreślał Paweł Szramka, ustawa nie była dostatecznie przekonsultowana na etapie prac sejmowych. - Nawet posłowie nie zapoznali się z nią dostatecznie, tempo było ekspresowe, a Komisja Rolnictwa pracowała w nocy. Nie było możliwości wysłuchania argumentów rolników czy przetwórców, którzy będą bardzo mocno odczuwać skutki tej ustawy - stwierdził.

- W obecnej sytuacji, gdy walczymy z epidemią koronawirusa, dorzucanie takich niedogodności dla mieszkańców wsi, i nie tylko dla nich, ponieważ wszyscy odczujemy skutki ustawy, jest nie na miejscu - dodał poseł.

"Nie możemy na wieś i miasto patrzeć osobno"

Komentując protesty rolników przeciwko wprowadzeniu ustawy, zaznaczył, że nie można doprowadzić do postawienia w opozycji interesów mieszkańców wsi i miast. - Nie możemy osobno patrzeć osobno na wieś i miasto, rolnicy są bardzo ważni, chociażby w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego państwa. Wsparcie rolników, wprowadzanie przepisów, które będą korzystne dla ich działalności, jest ważne nie tylko dla nich, ale i dla konsumentów - zwracał uwagę.

Posłuchaj
10:42 _PR24_AAC 2020_10_15-07-36-34.mp3 15.10.2020 Paweł Szramka (Polskie Radio 24 / 24 Pytania)

"Ustawa uderzy w producentów wołowiny"

Poseł stwierdził także, że w ustawie o ochronie zwierząt padało bardzo mało argumentów z obu stron. - Skupiono się na hodowcach norek, to mały procent producentów. Ustawa bardzo uderzy m.in. w wytwórców wołowiny i w eksport, co przełoży się negatywnie na budżet państwa. O te gałęzie przemysłu powinniśmy zadbać - zaznaczył Paweł Szramka.

Przyjęte przez Senat korekty mówią między innymi o wydłużeniu vacatio legis dla uboju rytualnego bydła (do końca 2025 roku) i wygaszenia działalności ferm zwierząt futerkowych (do końca lipca 2023 roku). Senat przyjął też poprawkę wykreślającą ograniczenia dotyczące rytualnego uboju drobiu. Obostrzenia eksportowe dotyczyć mają wyłącznie mięsa wołowego. Ponadto zatwierdzono system rekompensat dla rolników i przedsiębiorców, którzy będą wygaszać swoją działalność w związku z nowelizacją.

Czytaj także:

    Więcej w zapisie audycji.

    * * *

    Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

    Prowadzący: Stanisław Janecki

    Gość: Paweł Szramka

    Data emisji: 15.10.2020

    Godzina emisji: 7.35

    PR24/ka