Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 28.02.2022

Sankcje wobec Rosji. Zalewski: w Europie Zachodniej zmienił się sposób myślenia

- Mamy olbrzymią zmianę w polityce Zachodu, przede wszystkim największego kraju UE, Niemiec. To jest zmiana kopernikańska, ma m.in. zostać zwiększona i doinwestowana Bundeswera. Mamy pomoc wojskową Ukrainie. To świadczy o tym, że nastąpiła w Europie zmiana mentalna, zaczęto patrzeć na politykę rosyjską i na Ukrainę w zupełnie inny sposób - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Zalewski (Polska 2050).

W reakcji na napaść na Ukrainę Federacja Rosyjska została obłożona ciężkimi sankcjami, które uderzyły w sektor energetyczny, finansowy, a także w oligarchów i polityków. W niedzielę, w czwartym dniu inwazji, Zachód zdecydował także o odcięciu Rosji od systemu SWIFT. Ponadto większość Europy zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych.

"To będzie olbrzymi cios dla gospodarki rosyjskiej"

Paweł Zalewski komentował sankcje nałożone z Rosję. - Z systemu SWIFT będą wyłączone główne banki Rosji, znakomita cześć systemu bankowego (…) Zobaczymy dzisiaj, jak będzie wyglądała giełda rosyjska, jakie będą spadki. Wyłączenie banków ze SWIFT oznacza zahamowanie wszelkich relacji gospodarczych, przede wszystkim handlowych. Już dzisiaj wielkie firmy zachodnie - jak np. BP, które ma 25 proc. udziałów w Rosniefcie - wycofują się ze swoich inwestycji. To będzie olbrzymi cios dla gospodarki rosyjskiej, ale Europejczycy też odczują tego koszty, zanim przestawimy się gospodarczo na alternatywne źródła energii czy towary, jakiś czas minie, w tym czasie bardzo wiele rzeczy w Europie podrożeje - zaznaczył.

"Ukraina buduje gigantyczny kapitał zaufania"

- Dzisiaj Ukraina, bohatersko się broniąc, buduje gigantyczny kapitał zaufania i zobowiązanie, jakie wolny świat ma wobec niej. To zobowiązanie trzeba dobrze wykorzystać (…). Cieszę się, że premier Morawiecki wezwał do utworzenia armii europejskiej. W kontekście tego, co zrobiły Niemcy, to wezwanie do stworzenia armii, ściśle powiązanej z NATO, ma swoje znaczenie - zauważył.

"Członkostwo Ukrainy w UE i NATO"

Dodał także, że należałoby rozpatrzeć udział Ukrainy w strukturach bezpieczeństwa Zachodu. - Przełom mentalny, który nastąpił na Zachodzie, można wykorzystać do tego, aby rozpocząć ważne rozmowy z Ukrainą na temat jej członkostwa w UE. Jeżeli Ukraina wytrzyma, nie zostanie podbita, jeżeli Kijów nie zostanie zdobyty a prezydent Zelenski będzie nadal przewodził narodowi, nie wykluczam sytuacji, w której, za jakiś czas, powstanie kwestia przyłączenia Ukrainy do NATO - powiedział Paweł Zalewski.

Posłuchaj
12:06 PR24_mp3 2022_02_28-07-36-16.mp3 Paweł Zalewski o sankcjach nałożonych na Rosję (24 Pytania - Rozmowa Poranka/Polskie Radio 24)

Zobacz także:

Ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia poinformował w niedzielę, że od początku wojny straty rosyjskiego wojska wyniosły 4300 osób, a ponad 200 żołnierzy dostało się do niewoli.

Nad ranem 24 lutego na Ukrainę wkroczyła rosyjska armia, która zaatakowała Kijów, Charków i szereg innych najważniejszych miast kraju. Ostrzały dotyczyły nie tylko wschodu Ukrainy, bo ucierpiał także leżący w zachodniej Ukrainie Lwów. Rosjanie wkroczyli na Ukrainę z trzech stron - od wschodu, m.in. z separatystycznych tzw. republik ludowych, od południa - z Krymu - oraz od północy - z Białorusi. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Paweł Zalewski

Data emisji: 28.02.2022

Godzina emisji: 07.36

PR24/ka