Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 15.11.2020

"Dziewczyny na skrzydłach". Jak Polki zdobywały niebo

Nie tylko chłopcy marzą o lataniu. Poznając historię awiacji, dowiadujemy się, że kobiety zdobywały niebo na równi z mężczyznami. Sterowały pierwszymi powietrznymi statkami i konstruowały własne skrzydła z drewna. Jednak zawsze było im nieco trudniej, bo oprócz grawitacji musiały pokonać ludzką niechęć.

W książce "Dziewczyny na skrzydłach" Anna Rudnicka-Litwinek pisze o odważnych, niezależnych, pełnych pasji lotniczkach - pionierkach i tych nam współczesnych. W czasach, gdy większość kobiet nie mogła nosić spodni, one założyły lotniczy kombinezon i zdobyły niebo. Dziś, gdy mundurem lotnika szczycą się głównie mężczyźni, one - wbrew stereotypom - również po niego sięgają. 

"Nie znała poczucia słabości"

Czytaj też
kobieta samolot vintage shutterstock 1200.jpg
Wspaniałe, odważne, zdeterminowane - Matki Niepodległości

W latach 20. Karolina jako pierwsza Polka samodzielnie siada za sterami. - Nie było łatwo być jednym z pierwszych lotników, bo były to początki awiacji. A dodatkowo, ona była kobietą. Naprawdę musiała wykazać się wyjątkową determinacją i siłą charakteru, żeby znaleźć się na tym lotnisku. Mieć odwagę i energię, żeby wziąć te samoloty w swoje ręce. Ale taka właśnie była Karolina - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Rudnicka-Litwinek.

Posłuchaj
06:24 PR1_MPLS 2020_11_15-10-27-09.mp3 Jak Polki zdobywały niebo (Czas pogody/Jedynka)

- Miałam ogromną przyjemność poznać jej córkę. Pani Danusia Borchardt mieszka w Stanach Zjednoczonych. Opowiedziała mi o mamie. Zdradzę coś, czego w książce nie ma: rys charakteru, który mi się ułożył w głowie słuchając o jej mamie. To wyjątkowa osoba, która nie znała poczucia słabości. To była kobieta, która od dziecka wiedziała, że jak sobie wymarzy te skrzydła, to ona je po prostu zdobędzie - podkreśla pisarka. 

"Najszybsza kobieta w kraju"

Basia, Anna i Jadwiga pilotują najszybsze myśliwce czasów II wojny światowej. - Swoją karierę lotniczą zaczynały jeszcze przed wojną w Polsce, ale zanim ta kariera, która na pewno by długo trwała, bo były doceniane i zdolne, zdążyła się rozwinąć nastał rok 1939 i wybuchła wojna. Bardzo chętnie wzięły udział w walce - zaznacza rozmówczyni Zbigniewa Krajewskiego.

Czytaj też:

czytaj więcej
Ryciak_Polawiaczki-perel_500pcx.jpg
Kobiety wyjątkowe - pierwsze Polki na krańcach świata

Kasia, dziewczyna z małej wioski, ujarzmia srebrnego smoka - wojskowego MiG-a. - Bardzo dużo się uczyła. Zrobiła wszystko, żeby zostać lotnikiem wojskowym i udało jej się to do tego stopnia, że została pierwszą polską lotniczką, która latała na MiG-29. Pierwszą kobietą, która przekroczyła barierę dźwięku, więc można powiedzieć, że najszybszą kobietą w kraju. Ma niesamowitą siłę charakteru i ona dalej lata na tych MIG-29, dalej pilnuje naszego nieba - zaznacza Anna Rudnicka-Litwinek.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Gość: Anna Rudnicka-Litwinek (autorka książki "Dziewczyny na skrzydłach")

Data emisji: 15.11.2020 

Godzina emisji: 10.27

kh