Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Burzyńska 31.01.2017

Czy Donald Trump zmienia światową ekonomię?

Co oznacza rezygnacja Donalda Trumpa z udziału USA w umowie TPP i zapowiedź o wycofywaniu się z umów handlowych, które polegały głównie na znoszeniu cel między krajami? Czy to koniec wolnego handlu na świecie, czy też to koniec władzy korporacji?
Posłuchaj
  • Prof.Leokadia Oręziak i Andrzej Sadowski o światowych umowach handlowych (Kontra-Punkt/Jedynka)
Czytaj także

 - Znoszenie ceł to najmniejszy element tych umów. Tak naprawdę te umowy nowej generacji, jak umowa trans-pacyficzna TPP, ciągle negocjowana umowa między USA a UE - TTIP, a także CETA - umowa między UE a Kanadą, są to umowy, które zapewniają protekcjonizm pewnej wybranej grupie: wielkim korporacjom i powiązanym z nimi elitami. Nie można na razie przesądzać końca tych umów. W połowie lutego Parlament Europejski ma głosować nad przyjęciem umowy trans-atlantyckiej TTIP. Liberałowie planują tę umowę poprzeć, mimo ogromnych protestów społecznych w całej Unii - stwierdziła prof. Leokadia Oręziak.

Andrzej Sadowski ocenił, iż mowa TTIP nie jest umową o wolnym handlu. - Jest to umowa o normach kolizyjnych między systemami Unii Europejskiej a USA i jest to raczej wyznaczanie korytarzy, po których bez problemu poruszać się będą korporacje. Trump podjął inicjatywę, która pokazuje, że źródłem przywilejów i zła, jakie mają dziś miejsce w Stanach Zjednoczonych ale i w Polsce, jest wyjątkowo niesprawiedliwy i nieefektywny system podatkowy. Propozycje Trumpa zmierzają nie tylko do obniżenia opodatkowania, tak aby amerykańskim korporacjom opłacało się płacić w Ameryce. Dzięki takiej konstrukcji podatku CIT, korporacje bardzo łatwo mogą przerzucać koszty do krajów o lepszej strukturze opodatkowania i w ten sposób korporacje w USA płacą niewiele - tłumaczył Andrzej Sadowski.

Co dla Polski oznacza zapowiedź USA renegocjacji umowy NAFTA? Jakie negatywne konsekwencje przyniesie umowa TTIP? Jaki wpływ na globalizację i światowe nierówności mają międzynarodowe umowy protekcjonistyczne wobec wielkich korporacji? Czy poprzednie amerykańskie rządy reprezentowały interesy wielkich korporacji zamiast interesu zwykłych Amerykanów? Czy postawa prezydenta Trumpa jest początkiem nowej epoki końca wielkich korporacji? Jaka jest rola Chin w światowej gospodarce? O tym w nagraniu audycji.

***

Audycja: "Kontra-Punkt"

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: prof. Leokadia Oręziak (kierownik Katedry Finansów Międzynarodowych SGH) i Andrzej Sadowski (prezydent Centrum Adama Smitha i członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data: 30.01.2017

Godzina: 21.09

ab/pg