Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 07.03.2020

W Wilnie rozpoczął się 417. Jarmark Kaziukowy

Jeden z najstarszych i najbardziej znanych jarmarków w Europie Środkowo-Wschodniej rozpoczął się w Wilnie. Już po raz 417. w litewskiej stolicy odbywają się Kaziuki. Udział w wydarzeniu weźmie ponad 1,5 tys. gości i sprzedawców, którzy prezentują rękodzieło ludowe, m.in. palmy wielkanocne. Relację z Wilna przygotował Kamil Zalewski.

Pierwszy jarmark odbył się na cześć zmarłego w XV wieku królewicza Kazimierza, który był synem króla Polski – Kazimierza IV Jagiellończyka. Od wieków Kaziuki rozsławiają Wilno i przyciągają tysiące osób z kraju i zagranicy.

W cieniu koronawirusa

Tegoroczne Kaziuki zainaugurował teatralizowany pochód ulicami Wilna ku czci św. Kazimierza z udziałem przedstawicieli dawnych cechów rzemieślniczych i mieszczan. wbrew zaleceniom władz nie organizowania masowych imprez z powodu zagrożenia kononawirusem, odbywa się tradycyjnie w centrum miasta i na Starówce. Zrezygnowano jedynie z przedsięwzięć planowanych w zamkniętych pomieszczeniach, na przykład Dziecięcego Kaziuka w gmachu Ratusza Wileńskiego.

wilno free 1200 litwa free 1200.jpg
"Polacy w Świecie". 60 lat działalności polskiego teatru w Wilnie

"Wałek" - symbol Kaziuków

Od blisko 100 lat symbolem Kaziuka jest wileńska palma wielkanocna - "wałek" z pięknie ułożonych suszonych, sztucznie barwionych kwiatów, ziół i traw. Nieodłącznym elementem są też pierniki w kształcie serca, na których lukrem są wypisywane różne życzenia i miłosne wyznania, a także sznury smorgońskich obwarzanków.

Jarmark to też zabawa. W ciągu trzech dni, do niedzieli, na miejskich placach wystąpi kilkadziesiąt zespołów, głównie ludowych, odbędą się też przedstawienia teatrzyków podwórkowych.

Wielowiekowa tradycja

Charakterystycznym towarem wileńskiego jarmarku od wieków są wyroby z drewna i wikliny. Kosze, łyżki, miski, beczułki, fujarki - efekt wytrwałej pracy zajmującej długie zimowe wieczory.

Historia Kaziukowego Jarmarku sięga początku XVII wieku, kiedy na ołtarze wyniesiono królewicza Kazimierza. Papież Urban III zezwolił na obchody rocznicowe z racji uznania wnuka Władysława Jagiełły za patrona Litwy.

------------------------

W Nowym Jorku ruszyła akcja "Cała Polonia czyta dzieciom". O szczegółach wydarzenia mówił Tomasz Moczerniuk, społecznik i dziennikarz, z którym rozmawiał Jan Pachlowski.

Ponadto w audycji nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, który przygotowała Maria Furdyna.

***

Audycja: "Polacy w świecie"
Prowadzący: Edyta Poźniak
Data emisji: 07.03.2020
Godzina emisji: 07.06

PAP/Polskie Radio 24/db