Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 02.12.2017

Pułtusk - Wenecja Mazowsza i miasto spadających gwiazd

Gondolierzy, kanały, zamek na wyspie, najdłuższy brukowany rynek w Europie i największy w dziejach Ziemi deszcz meteorytów. W ramach "Jedynego takiego miejsca" tym razem odwiedziliśmy Pułtusk.
Posłuchaj
  • Jedynka w Pułtusku - cz. 1 (Jedyne takie miejsce)
  • Jedynka w Pułtusku - cz. 2 (Jedyne takie miejsce)
Czytaj także

Ta dwudziestotysięczna miejscowość nazywana jest Wenecją Mazowsza. To za sprawą wyspy, opływanej przez wody Narwi. Miasto można oglądać z perspektywy gondoli, które pływają po niezbyt szerokich kanałach.

W XIX wieku Pułtusk nawiedził pożar, który zniszczył większą jego część. To tragiczne wydarzenie posłużyło Henrykowi Sienkiewiczowi do opisu pożaru Rzymu w powieści "Quo vadis".

Mazowieckie miasto ma również związki z telewizją i muzyką. Stąd wyruszył do Warszawy Stanisław Anioł, dozorca z serialu "Alternatywy 4". Tutaj urodził się także Krzysztof Klenczon.

A skąd wzięła się nazwa Pułtusk? Czym była rewelacja pułtuska odkryta przez konserwatorów zabytków? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: prof. Radosław Lolo (Akademia Humanistyczna w Pułtusku), ks. Wiesław Kosek (proboszcz bazyliki pułtuskiej), Michał Kisiel (dyrektor Domu Polonii), Monika Żebrowska i Andrzej Popowicz (Muzeum Regionalne w Pułtusku), Alicja Klenczon (żona Krzysztofa Klenczona), Wojciech Błaszczyk, Piotr Sochalski i Krzysztof Kamiński (Pułtuski Klub Wodniaków), Anna Sokalska (edukatorka z Nadleśnictwa Pułtusk), Andrzej Ropelewski (przewodnik), Jacek Białorudzki (cukiernik), Mariusz Kupis (bosman przystani w Pułtusku), Piotr Szpigiel (szef kuchni), Paweł Górski (rowerzysta, dotarł z Pułtuska do Lizbony)

Data emisji: 2.12.2017

Godzina emisji: 9.12-12.00

mg