Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 30.12.2017

Dobczyce - miasto kozim mlekiem i szampanem płynące

To nie Kraków ani Warszawa, choć jest tam zamek królewski. To nie Pacanów, choć nieformalnym symbolem miasta jest koza. To nie Szampania, choć wytwarza się tam szampana.
Galeria Posłuchaj
  • Dobczyce - miasto, które zaskakuje - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Dobczyce - miasto, które zaskakuje - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Dobczyce - miasto, które zaskakuje - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Czytaj także

Jan Długosz uczył tam królewskich synów. Stamtąd płynie woda do połowy krakowskich kranów. To tam uczniowie technikum wydrukowali dla niepełnosprawnego chłopca protezę ręki, i wreszcie - to tam działa jedna z najstarszych w Polsce kapel podwórkowych. Zapraszamy do Dobczyc!

To jedna z najstarszych osad w Małopolsce. - Każda miejscowość ma swoją legendę, Dobczyce też. Zamknijmy oczy i popatrzmy: piękna dolina Raby, płynąca rzeka, tereny pagórkowate o kocich grzbietach porośnięte lasem. Któregoś dnia nad rzeką zatrzymała się gromada wojów z Dobkiem, czyli ojcem dowodzącym całą drużyną - mówi Marek Gabzdyl, prezes PTTK w Dobczycach. Opowiada też, jak doszło do tego, że wędrowcy zostali w tym miejscu.

Dlaczego Dobczyce nazywane były kiedyś Koziarowem, a nazwa ta odbierana była negatywnie? O co mieszkańcy tego miasta prowadzili wojnę z myśleniczanami? Gdzie ukryte są drewniane dobczyckie kózki? W jaki sposób wytworzone zostało pierwsze w Polsce wino musujące w typie szampana? O tym w audycji.

W nagraniu posłuchacie też lokalnych zespołów, m.in. jednej z najstarszych kapel podwórkowych Werdebusy Dobczyckie, która w okresie świątecznych przeistacza się w grupę kolędników.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Marek Gabzdyl (prezes PTTK w Dobczycach), Maciej Machnicki i Tadeusz Woźniczka (nauczyciele), Karol Ostafin i Sebastian Ulman (uczniowie technikum), Piotr Przęczek i Maria Topa (przewodnicy), Paweł Machnicki (burmistrz Dobczyc), Agnieszka Sarga-Fuła (założycielka Społecznego Klubu Tenisowego), Sabina Cygan (Biuro Promocji miasta Dobczyce), Elżbieta Kaucz, Stanisław Żuławiński (lider kapeli Werdebusy Dobczyckie), Anna i Roman Palonkowie (właściciele cukierni), Paweł Gąsiorek (współwłaściciel Dworu Sieraków), Ryszard Dulski (kolekcjoner radioodbiorników), Stanisława Majda-Gulgowska (znawczyni tradycji), rodzina Lorków (gospodarstwo agroturystyczne Koziarnia), Adrian Kulik (choreograf Zespołu Pieśni i Tańca "Dobczyce"), Bożena i Adam Rutowie (autorzy książki "Koziarów da się lubić - dobczyckie opowieści"), Paweł Gąsiorek (międzynarodowy sędzia winiarski)

Data emisji: 30.12.2017

Godziny emisji: 9.10 - 12.00

mg/kul