Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Piotr Dmitrowicz 21.11.2016

21 grudnia 1970

Stoczniowcy ze Szczecina nadal prowadzą strajk okupacyjny.
Hasło zawieszone na tramwajuHasło zawieszone na tramwajuPAP
Posłuchaj
  • O partyjnej walce o władzę w grudniu 1970 roku mówi prof. Jerzy Eisler. (PR, 2005)

Szczecin: trwał strajk okupacyjny. Do Stoczni im. Adolfa Warskiego przybył dyrektor Zjednoczenia Przemysłu Okrętowego Stanisław Skrobot i minister przemysłu maszynowego Franciszek Kaim. Strajkujących reprezentował Edmund Bałuka.

Transmitowane przez radiowęzeł rozmowy nie przyniosły rezultatów. Pod wieczór akcje protestacyjne przerwała znaczna część przedsiębiorstw. Około godz. 18 strajkowały jeszcze 33 zakłady. Po mieście krążyły tramwaje z napisami "Stocznia strajkuje nadal 21 XII 1970" i "Port strajkuje". Przebywający w Szczecinie Piotr Jaroszewicz, Jan Szydlak, Franciszek Kaim i Jerzy Szopa uznali, że na strajkujących należy zwiększyć presję przy pomocy środków psychologicznych.

Następnego dnia od rana do Stoczni im. Adolfa Warskiego zaczęły napływać fikcyjne informacje, w których anonimowe kolektywy robotnicze apelowały do stoczniowców o przerwanie strajku i podjęcie pracy.

Warszawa: ok. 13 odbyło się posiedzenie Sekretariatu KC, na którym dokonano dalszego podziału kompetencji. Kierownikiem Wydziału Organizacyjnego KC został jego dotychczasowy zastępca Zdzisław Żandrowski. Na zakończenie obrad Edward Gierek zaproponował, aby wicepremierem został Jan Mitręga, bo jak motywował "nie ma Ślązaka w Radzie Ministrów".

tagi: