Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 18.02.2018

Kontrowersje po wypowiedzi premiera Morawieckiego

Izrael nigdy nie pozwoli na przepisywanie prawdy historycznej o Holokauście - powiedział premier Benjamin Netanjahu, odnosząc się do sobotniej wypowiedzi premiera Polski Mateusza Morawieckiego, podczas której padło sformułowanie „żydowscy zbrodniarze”. Reakcję izraelskiego szefa rządu na słowa prezesa Rady Ministrów skomentowali goście „Gorącego Tematu”.
Mateusz MorawieckiMateusz MorawieckiPAP/EPA/KUHLMANN / HANDOUT MANDATORY

Netanjahu podkreślił, że sześć milionów Żydów zginęło w czasie wojny z rąk nazistów i ich kolaborantów. „Nigdy o tym nie zapomnimy i nigdy nie pozwolimy na przepisywanie prawdy historycznej” - powiedział.

– Rozwikłanie sporu, który od soboty nabrał nowego wymiaru, będzie o tyle trudne, że mamy do czynienia ze sprzężeniem dwóch polityk wewnętrznych, polskiej oraz izraelskiej. Zarówno jedna, jak i druga strona na ustępstwa póki co w najbliższym czasie chyba nie pójdą. Moim zdaniem to po polskiej stronie jest inicjatywa, która miałaby pozwolić na deeskalację sporu. Sądzę, że jedynym sposobem jego złagodzenia jest naniesienie zmian w tych miejscach nowelizacji ustawy o IPN, które wzbudzają sprzeciw Izraela – powiedział Michał Kolanko  z „Rzeczpospolitej”.

Komentarz premiera Netanjahu dotyczy sobotniej konferencji prasowej Morawieckiego, podczas której na pytanie dziennikarza Ronena Bergmana, czy w świetle nowelizacji ustawy o IPN zostałby „uznany za przestępcę” za przytoczenie historii jego urodzonej w Polsce matki, która przeżyła Holokaust, ale wielu członków jej rodziny zginęło, ponieważ zostali zadenuncjowani na gestapo przez Polaków, premier powiedział, że „oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy zbrodniarze. Tak jak byli żydowscy zbrodniarze, tak jak byli rosyjscy zbrodniarze, czy ukraińscy - nie tylko niemieccy”.

 – Pan premier powinien być przygotowany na spotkania z dziennikarzami z różnych krajów. Niestety tak nie było i postanowił zaimprowizować, co wyszło dość niezręcznie. – ocenił prof. Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Benjamin Netanjahu uznał wypowiedź premiera Morawieckiego za „oburzającą”, a lider izraelskiej Partii Pracy Awi Gabbaj powiedział, że brzmiała jak negowanie Holokaustu.

Ponadto prof. Andrzej Gil odniósł się również do wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Monachium i jego wystąpienia w czasie monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

PAP/Polskie Radio 24/db

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 18.02.18

Godzina emisji: 15.09