Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Roman Stańczyk 20.12.2018

Rada Warszawy przywróciła 98-procentową bonifikatę. Komentarze

Rada Warszawy przyjęła jednogłośnie projekt uchwały przywracającej 98-procentową bonifikatę przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność. Sprawę na antenie Polskiego Radia 24 komentowali: Marcin Makowski, publicysta "Do Rzeczy" i Wirtualnej Polski, profesor Wawrzyniec Konarski, politolog z Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz Adam Borowski, szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej". Komentarzem, również do innych najwazniejszych wydarzeń politycznych ostatnich dni podzielił się także politolog prof. Kazimierz Kik.
Posłuchaj
  • 20.12.18 Marcin Makowski: Rafał Trzaskowski ofiarą braku wyobraźni politycznej
  • 20.12.18 Wawrzyniec Konarski: gwałtowna zmiana zdania niszczy wiarygodność
  • 20.12.18 Adam Borowski: za zmianą decyzji ws. bonifikaty stoi kalkulacja polityczna
  • Prof. Kazimierz Kik o sprawie bonifikat, Brexitu i możliwości wcześniejszych wyborów parlamentarnych
Czytaj także

Posiedzenie Rady miało burzliwy przebieg. Prezydent miasta Rafał Trzaskowski poprosił radnych o powrót do 98-procentowej bonifikaty. Swoją rekomendację uzasadnił wolą "wsłuchiwania się w głos wyborców i warszawiaków". Radni PiS oskarżali Koalicję Obywatelską i Trzaskowskiego o oszustwo wyborcze i manipulację. Z kolei radni Koalicji Obywatelskiej, którzy mają większość w Radzie Warszawy, uniemożliwili przeprowadzenie dyskusji o sprawie.

Marcin Makowski podkreślił, że w sprawie wokół bonifikat chodzi przede wszystkim o brak zaufania i dobrej komunikacji. - Okazuje się, że jeśli nacisk jest duży to można w tydzień cofnąć decyzję mówiąc o modyfikowaniu obietnic wyborczych. To zadziwiające jak szybko Rafał Trzaskowski popełnia te błędy. Chaos komunikacyjny, jaki wprowadza prezydent Warszawy jest zaskoczeniem również dla lidera PO Grzegorza Schetyny. Sama Platforma Obywatelska zawsze słynęła ze sprawnej polityki informacyjnej - zauważył gość PR24.

Wawrzyniec Konarski wskazał, że specyfika kampanii wyborczej mocno się różni od tego, kiedy się już władzę sprawuje. - Jeżeli dokonuje się tak gwałtownej zmiany swojej opinii to niszczy się wiarygodność. To przestroga dla wszystkich możliwych układów partyjnych. Jako wyborcy mamy problem z uzyskiwaniem respektu dla naszych poglądów od polityków, którzy już zostali wybrani. W Polsce nie istnieją wyspecjalizowane instytucje rozliczające polityków z obietnic wyborczych - powiedział naukowiec.

Adam Borowski wskazał, zmiana decyzji władz Warszawy ws. bonifikaty podyktowana jest kalkulacją wyborczą. - Myślę, że PO wycofała się ze zmian ze względu na wybory do PE i parlamentu w Polsce. To decyzja wizerunkowa. Wiarygodność partii została zniszczona. Władza PO w Warszawie potrzebuje pieniędzy. Pomysłów na ich wydawanie jest mnóstwo. Przed radnymi PiS jest dużo pracy, by te sprawy kontrolować - zauważył szef warszawskiego klubu Gazety Polskiej.

W połowie października, przed wyborami samorządowymi, Rada Warszawy przyjęła uchwałę wniesioną przez radnego PiS Dariusza Figurę, ustanawiającą dla gruntów miejskich 98-procentową bonifikatę jako standardową, a 99-procentową - w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat. Uchwałę poparli jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu. Jednak tydzień temu zdominowana przez PO Rada Warszawy, przy sprzeciwie PiS, zdecydowała o zmniejszeniu bonifikaty z 98 procent do maksimum 60 procent. Spotkało się to z krytyką i zarzutami o oszustwo wyborcze pod adresem Rafała Trzaskowskiego.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiali Piotr Wąż i Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/IAR/ras/db

------------------------

Data emisji: 20.12.2018

Godzina emisji: 12:46, 13:06, 14:44, 15.06