Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 20.01.2018

"To woda na młyn komentatorów, którzy chcą dokopać dobrej zmianie"

Senat nie wyraził zgody na zatrzymanie i tymczasowy areszt senatora Stanisława Koguta. W tajnym głosowaniu wniosek prokuratury poparło 32 senatorów, przeciwko było 37, a 19 wstrzymało się od głosu. Dotyczyło wniosku prokuratury, która prowadzi śledztwo w sprawie podejrzenia przyjęcia łapówki przez polityka. O Stanisławie Kogucie mówili w Podsumowaniu Tygodnia Miłosz Lodowski (portal Rebelya.pl) i Michał Wróblewski (Fakt).

Według Miłosza Lodowskiego sprawa Stanisława Koguta będzie się odbijać rządowi PiS czkawką. – Nie potrafię znaleźć żadnych wyższych motywacji w działaniu izby wyższej parlamentu. To woda na młyn komentatorów, którzy chcą dokopać dobrej zmianie. W kraju, który ceni sobie transparentność i praworządność taka sytuacja jest niemożliwa. Myślę, że wszyscy obywatele nie życzą sobie takich zachowań w przestrzeni publicznej. Tajność głosowania to też rzecz słaba – mówił gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem Michała Wróblewskiego działanie senatorów w obronie Stanisława Koguta nie było wpadką, tylko było celowym działaniem. – O wpadce możemy mówić na gruncie wizerunku politycznego. Wczorajsze głosowanie zburzyło narrację PiS, że opozycja jest w kompletnej rozsypce. PiS też popełnia błędy. Prezes PiS potępił to co zrobili senatorowie, był zawiedziony. To pierwsza sytuacja w tej kadencji, gdzie parlamentarzyści PiS sprzeciwili się woli Jarosława Kaczyńskiego – powiedział dziennikarz.


Na zdjęciu: Michał Wróblewski, Krzysztof Kossowski i Miłosz Lodowski Na zdjęciu: Michał Wróblewski, Krzysztof Kossowski i Miłosz Lodowski

W ocenie Miłosza Lodowskiego to sprawa kuriozalna. – Polacy muszą sobie zadać pytanie czy w sprawach karnych stać nas na utrzymywanie immunitetu, który nie temu miał służyć. Przypadek senatora Koguta jest klarowny. Nie znajduję słów na usprawiedliwienie tej sytuacji. Nie życzę sobie sytuacji, by politycy unikali odpowiedzialności i możliwości stosowania wobec nich środków karnych – wskazywał komentator.

Jak podkreślał Michał Wróblewski, zadziałała korporacyjna solidarność senatorów - Przyjęło, że politycy mogą więcej, a z definicji uważam, że politykom wolno mniej. Polityka i korupcja to nierozłącznie sprawy, ale problemem jest, że sprawa dotyczy partii, która na sztandarach ma wypisaną walkę z korupcją. Podoba mi się stanowcza reakcja władz PiS, natomiast nie rozumiem zachowania senatorów – wyjaśniał redaktor.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Kossowski.


Polskie Radio 24/IAR/PAP

Podsumowanie Tygodnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 20.01.2018

Godzina emisji: 12:16