Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 10.02.2020

Paweł Szramka: system emerytalny jest trupem, ZUS jest niewypłacalny

- System emerytalny wymaga reformy, jest trupem, bo ZUS stał się praktycznie niewypłacalny. Budżet państwa musi wspomagać tę instytucję - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Polskiej Paweł Szramka.  
Posłuchaj
  • Paweł Szramka o systemie emerytalnym (Rozmowa PR24)
Czytaj także

PiS zapewnia, że zgodnie z zapowiedziami emeryci i renciści dostaną dodatkowe świadczenia - tak zwaną "trzynastą emeryturę". Takie oświadczenie złożyły w Sejmie rzeczniczka PiS Anita Czerwińska i dwie inne posłanki z komisji polityki społecznej i rodziny, Teresa Wargocka i Joanna Borowiak.  W ubiegłym tygodniu Senat wniósł poprawki do ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Jedna z nich zakłada wykreślenie zapisów wskazujących, że "trzynastki" będą wypłacane z Funduszu Solidarnościowego (dawniej: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych). 


karczewski 1200 pap.jpg
Stanisław Karczewski: trzynasta emerytura będzie wypłacana

Emerytura bez podatku 

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 senatorowie chcieli, by trzynasta emerytura była stała. - Nie tylko daniną, która co roku jest wznawiana, co roku trzeba przygotowywać ustawę. Jako Koalicja Polska uważamy, że najlepszym rozwiązaniem byłaby emerytura bez podatku. To byłoby lepsze rozwiązanie niż "trzynastka", byłoby też na stale wpisane do polskiego prawa. Każdy z emerytów otrzymałby więcej pieniędzy przez cały rok niż jednorazowo w postaci "trzynastki" - powiedział Paweł Szramka. Dodał, że PSL nie mogło wcześniej wprowadzić tego rozwiązania, bo było tylko koalicjantem większej partii, która rządziła.

Dobrowolność składki ZUS

Jednym z postulatów Koalicji Polskiej jest dobrowolność składki ZUS. - Każdy z obywateli musi mieć świadomość, że jeśli nie będzie płacił składek, to nie będzie mógł liczyć na wysoką emeryturę. Każdy powinien brać odpowiedzialność za własne czyny. Jestem za tym, by każdy otrzymywał całą wypłatę do ręki i sam się ubezpieczał zdrowotnie i odkładał na emeryturę. Wtedy wiedziałby ile faktycznie zarabia, teraz prawie połowa pensji idzie do budżetu, Mamy z tego służbę zdrowia, którą i tak trzeba opłacać prywatnie.  Za wysokie daniny państwo nie oferuje nam adekwatnych korzyści - podsumował poseł Koalicji Polskiej.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach 
Gość: Paweł Szramka 
Data emisji: 10.02.2020
Godzina emisji: 17.35

PR24