Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Błaszczyk 24.11.2020

Wiceszef MSZ: nie godzimy się na arbitralność kryteriów przyznawania funduszy UE

- Z punktu widzenia polskiego podatnika, problemem jest to, że mielibyśmy się zgodzić na konstrukcję, w której pieniądze z budżetu Unii są dysponowane według kryteriów, które ustala Komisja Europejska, zgodnie z tym, co uważa za praworządne, a czego nie - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. - Oczywiście, nie zgodzimy się na ten mechanizm, stąd nasza zapowiedź weta - dodał.

Senatorowie KO złożyli we wtorek w Senacie projekt uchwały wzywającej rząd "do wycofania się z gróźb zawetowania budżetu UE". "Weto, którego użycie rząd PiS zapowiada, godzi w interesy gospodarcze, polityczne i strategiczne Polski. Grozi opóźnieniem, ograniczeniem lub nawet wstrzymaniem wypłaty setek miliardów złotych ze środków europejskich dla Polski, w tym z Instrumentu na rzecz Obudowy i Zwiększania Odporności, które mają pomóc w przezwyciężeniu kryzysu gospodarczego, wywołanego pandemią koronawirusa" - napisano w projekcie uchwały.

EN_premier1200.jpg
Premier: mówimy głośne "tak" Unii Europejskiej i głośne "nie" karcącym mechanizmom

"Straty finansowe Polsce nie grożą"

- Wizja opozycji, zgodnie z którą w razie braku akceptacji dla pakietu budżetowego [do końca 2020 roku], kurek z pieniędzmi zostanie zakręcony z dniem 31.12, jest nieprawdziwa - ocenił w rozmowie z Polskim Radiem 24 wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. - W razie nieprzyjęcia ram finansowych, funkcjonować będzie prowizorium budżetowe i w warstwie samego budżetu UE,  straty finansowe w razie nieprzyjęcia ram finansowych przed końcem roku, Polsce nie grożą - podkreślił polityk. 

Czytaj także: 

Gość "Rozmowy PR24" dodał, że warunki uruchomienia funduszu odbudowy są jeszcze doprecyzowywane. - Brak jest porozumienia wokół całego pakietu budżetowego. To jest kwestia wymagająca dojścia do kompromisu przez państwa członkowskie, także w zakresie tzw. mechanizmu warunkowości - zaznaczył wiceszef MSZ. 

Polski obawy o "podwójne standardy"

Szymon Szynkowski vel Sęk ocenił, że dla Polski problemem jest arbitralność kryteriów przyznawania pieniędzy. -Problemem, z punktu widzenia polskiego podatnika, jest to, że mielibyśmy się zgodzić na konstrukcję, zgodnie z którą polski podatnik płaci do budżetu unijnego swoje pieniądze w formie konkretnej składki, a pieniądze z tego budżetu są dysponowane - bo nie wydawane według jasnych kryteriów - według kryteriów, które ustala Komisja Europejska, zgodnie z tym, co uważa za praworządne, a czego nie. Oczywiście, nie zgodzimy się na ten mechanizm, stąd nasza zapowiedź weta - wskazał gość Polskiego Radia 24.

Unia europejska parlament europejski free shutt 1200 .jpg
"Unia zaczęła inaczej interpretować praworządność". Prof. Drzonek o konflikcie wokół budżetu UE

Wiceszef MSZ przywołał też niemieckie rozwiązania ustrojowe w zakresie wymiaru sprawiedliwości. Jego zdaniem, niemieckich sędziów wybiera "bardziej spolityzowana" rada. - Rozwiązania ustrojowe w Danii, Irlandii, nie budzą zastrzeżeń Komisji Europejskiej. W przypadku Polski - takie wątpliwości [KE] zgłasza. Mamy podstawy obawiać się, czy tego rodzaju podwójne standardy nie będą obowiązywały w przypadku mechanizmu warunkowości, stąd na niego się nie godzimy - przyznał Szymon Szynkowski vel Sęk. 


Posłuchaj
10:57 Szynkowski PR24_MPLS 2020_11_24-16-36-37.mp3 Szymon Szynkowski vel Sęk o unijnej perspektywie budżetowej ("Temat dnia"/ PR24)

W rozmowie więcej na temat relacji Polski z Unią Europejską. Zachęcamy do jej wysłuchania. 

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

ProwadzącyAdrian Klarenbach

GośćSzymon Szynkowski vel Sęk (wiceszef MSZ)

Data emisji: 24.11.2020

Godzina emisji: 16.33


Polskie Radio 24, PAP/ mbl