Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Beata Krowicka 12.04.2017

Chrześcijanie w cieniu wojny. Bitwa o Mosul

Bitwa o Mosul trwa już prawie pięć miesięcy. Wojsko, policja iracka oraz szyickie milicje otoczyły dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego na małym skrawku Starego Miasta.

Patrząc na te wydarzenia, słysząc odgłosy walk, od razu pojawia się przed oczami dramat zakładników. Terroryści trzymają tam około 400 tysięcy cywilów – mieszkańców tego niegdyś prawie 2-milionowego miasta w Iraku.

Bitwa o Mosul to walka o każdy dom i ulicę. Ataki na pozycje terrorystów przeplatają się z ostrzałem snajperów, bombardowaniem z powietrza, wybuchami moździerzy. Daesh nie ma lotnictwa, ale wysyła samobójców w wypełnionych trotylem samochodach, ma świetnych snajperów i dobre wyposażenie, w tym RPG – ręczne granatniki.

Symbolicznym momentem walk będzie zdobycie terenów na których stoi meczet Al Nuri. Po zdobyciu miasta w czerwcu 2014 roku, pojawił się w nim przywódca Daesh i ogłosił powstanie kalifatu. To był szczyt potęgi tej organizacji.


wielkanoc w iraku 1200
Akcja "Chrześcijanie w cieniu wojny. Wielkanoc w Iraku"

Wiele domów w zachodniej części Mosulu jest zniszczonych, ale można je naprawić. Najgorzej jest w miejscach, gdzie toczy się walka o dostęp do Starego Miasta. Leje po bombach, domy które można tylko zburzyć, a na ich miejsce postawić nowe. I cały czas słychać terkot karabinów maszynowych, eksplozje pocisków i pojedyncze strzały snajperów.

***

Już w czwartek rusza akcja Trójki "Chrześcijanie w cieniu wojny. Wielkanoc w Iraku". W czwartek i piątek relacje Michała Żakowskiego będzie można usłyszeć w popołudniowym "Zapraszamy do Trójki". W sobotę specjalne wydanie "Raportu o stanie świata".

bk/ei