Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 21.01.2019

Prof. Robert Grzeszczak: trwa walka o przejęcie kontroli nad brexitem

- Może się okazać niebawem, że odpowiedzialność za nieudany brexit spadanie na premier May, natomiast jego odwołanie lub sukces będą zasługą Parlamentu, który stara się przejąć teraz pierwsze skrzypce – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Robert Grzeszczak, Wydział Prawa i Administracji UW.
Posłuchaj
  • 21.01.19 Prof. Robert Grzeszczak: "są sygnały, konflikt w Irlandii może się odrodzić (...)".
  • 21.01.19 Przemysław Biskup: "Przed dylematem, pytaniem "co dalej?", stoją nie tylko Brytyjczycy, ale także unia Europejska (...)".
Czytaj także

Brytyjski parlament nie prawa przejmować kontroli nad brexitem - oświadczył minister handlu Liam Fox. Według doniesień prasy ponadpartyjna grupa posłów próbuje doprowadzić do wydłużenia brexitu i uniknięcia wyjścia kraju z Unii Europejskiej bez umowy.

Prof. Robert Grzeszczak podkreślał, że jest wiele możliwych scenariuszy związanych z dalszym przebiegiembBrexitu. - Nie ma prostych odpowiedzi na to co się dzieje i co się stanie. Jest wiele czynników, które wpływają na sytuację, mamy z trudem wynegocjowaną umowę na którą zgodziła się UE. W Zjednoczonym Królestwie jest wielu aktorów, którzy chcą aby zwyciężył Parlament, który rzeczywiście został uprzedmiotowiony w trakcie prowadzonych przez premier May negocjacji –zaznaczył.

Brak porozumienia w sprawie ram prawnych wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zwiększa prawdopodobieństwo przywrócenia regularnej granicy pomiędzy Irlandią i kontrolowaną przez władze w Londynie Irlandią Północną. - Theresa May może powiedzieć, że ma zielone światło na uszczegółowienie w kwestii Irlandii Północnej. Przez lata trwała tam bratobójcza wojna wyciszona ostatecznie tym, że wraz z wejściem do Unii zniknęła twarda granica z Wielką Brytanią. Są sygnały, że ten konflikt może się odrodzić. Jeżeli granica pomiędzy Belfastem a Dublinem powróci to naturalną koleją rzeczy będzie traktowanie państw jako dwa oddzielne organizmy. W interesie Irlandii jest tzw. miękka granica, która nie ogranicza przepływa towaru i ludzi. Natomiast gdyby miało być inaczej, to dla rządu tego kraju lepszy jest twardy brexit, zdejmujący z niego odpowiedzialność za zaistniała sytuację – podkreślał gość Polskiego Radia 24.

Do tematu brexitu odniósł się również na naszej antenie w audycji "Północ-Południe" Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

PR24/ka/db

____________________ 

Data emisji: 21.01.2019

Godzina emisji: 13:09, 21.37