Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Barański 11.05.2019

O państwie sprawiedliwym i równym dla wszystkich na konwencji PiS w Bydgoszczy. Komentarze

- Dużo było o polityce godnościowej. Prezes PiS mówił o imperatywie stałego wzmacniania państwa. To się wyborcy PiS podoba - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan (tysol.pl). Gościem Polskiego Radia 24 był też Michał Płociński ("Rzeczpospolita"), który podkreślał umiejętne wykorzystywanie emocji przez najważniejszych polityków PiS podczas konwencji w Bydgoszczy. O kampanii wyborczej na antenie Polskiego Radia 24 rozmawiały również publicystki Magdalena Złotnicka (Polskie Radio) i Karolina Zioło-Pużuk (Centrum Daszyńskiego).
Posłuchaj
  • 11.05.2019. Temat dnia w PR24 cz. 2. Goście: Michał Płociński (Rzeczpospolita) oraz Jakub Pacan (tysol.pl)
  • 11.05.2019. Temat dnia w PR24, cz. 1. Goście: Michał Płociński (Rzeczpospolita) oraz Jakub Pacan (tysol.pl)
  • 11.05.19 Magdalena Złotnicka i Karolina Zioło-Pużuk
Czytaj także

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas konwencji regionalnej w Bydgoszczy zapowiedział obronę polskiej złotówki. Namawiał do uczestniczenia w wyborach, bo jak podkreślił "przed nami wybory bardzo wielkiej stawki". 

Lider PiS przypomniał, że 26 maja miliony Polaków będą decydować czy pójść na eurowybory, ale też na kogo głosować. "Często powstają wątpliwości czy te wybory są ważne i czy warto się na nie wybierać. Otóż chciałem powiedzieć, że warto. To są wybory bardzo wielkiej stawki. To początek cyklu wyborczego - europejskie, parlamentarne, prezydenckie" - mówił Kaczyński.

Jarosław Kaczyński mówił podczas konwencji o obronie prawa do wychowania własnych dzieci. "Do tego, żeby nie były seksualizowane niemal od kołyski, ale właściwie można powiedzieć - od kołyski, żeby nie wprowadzano tych programów wychowawczych, które będą degenerować" - podkreślił.

- Musimy bronić, żeby w Polsce istniała normalna rodzina - apelował w sobotę podczas konwencji regionalnej w Bydgoszczy prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

Mamy trzy główne cele: to jest nowoczesność, skuteczność, sprawność naszych działań, sprawczość i właśnie normalność - zapowiedział podczas konwencji regionalnej PiS w Bydgoszczy premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślał, że pójście na wybory jest ważne, "by w Polsce było i nowocześnie, i żebyśmy opierali nasze działania o tradycje, o naszą wspaniałą historię, tożsamość, ale też żebyśmy po prostu budowali normalne państwo".

Michał Płociński mówił w PR24, że prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas swojego przemówienia przede wszystkim postawił sobie za cel niezmobilizowanie zwolenników Prawa i Sprawiedliwości.

- Wątek mobilizacji elektoratu PiS - najważniejszy - powiedział w PR24 Michał Płociński. - Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaczął z "wysokiego C". Mówił o obronie złotówki - to może być skuteczne - dodał.

Goście PR24 zauważyli duże znaczenie sfery aksjologii w kampanii wyborczej. Tematyka symboli religijnych i przywiązania do tradycyjnych wartości chrześcijański była obecna podczas wystąpień najważniejszych polityków PiS w Bydgoszczy.

- Konserwatyzm jest związany w Polsce z Kościołem katolickim. Nie można szargać świętościami. Polacy nie mają co do tego wątpliwości i to zostało wypowiedziane - powiedział Jakub Pacan.

Michał Płociński zauważył, że obszar wojny religijnej, m.in. szeroko komentowane przeróbki wizerunku Matki Boskiej Częstochowski zakończone zatrzymaniem przez policję Elżbiety Podleśnej może paradoksalnie zmobilizować elektorat Koalicji Europejskiej.  - Może okazać się, że PiS przestrzelił - powiedział publicysta "Rzeczpospolitej".

O konwencji PiS i kampanii wyborczej na antenie Polskiego Radia 24 rozmawiały także publicystki Magdalena Złotnicka i Karolina Zioło-Pużuk.

- W wyborach do Parlamentu Europejskiego chodzi o to, kto będzie nas reprezentował w Europie. Natomiast jeżeli chodzi o jesienne wybory do polskiego parlamentu, to przełożenie tutaj jest inne. Mam wrażenie, że chodzi raczej o to, że preferencje wyborcze dotyczące polityki krajowej czy też ogólnie pewnego systemu wartości, pewnych postulatów, są dosyć podobne, jeśli chodzi o spojrzenie na Europę i spojrzenie na kraj. Te rzeczy się przeplatają, dlatego też w kampanii do Parlamentu Europejskiego pojawia się tak wiele tematów krajowych – podkreśliła Magdalena Złotnicka.

Również Karolina Zioło-Pużuk zaznaczyła, że w kampanii przed wyborami do europarlamentu dominują tematy krajowe. - Jak zwykle na pierwszym miejscu w wyborach europejskich wychodzą sprawy polskie. Te wypowiedzi się często warunkowane tym, co się dzieje w naszym kraju. W tych wyborach chodzi o to, co się wydarzy w październiku. I niestety Unia Europejska jest tu użyta instrumentalnie. To są pierwsze wybory, które mają pokazać, jak ewentualnie będą wyglądały te na jesieni – powiedziała publicystka.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiali Błażej Prośniewski i Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/tb/PAP/IAR

--------------------------

Data emisji: 11.05.2019

Godzina emisji: 11.25, 11.35