Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Robert Bartosewicz 09.07.2019

Krzysztof Czabański: chcemy prezentować twórczość wszystkich nominowanych

- Chcemy mieć czas, żeby w mediach publicznych prezentować twórczość wszystkich nominowanych do nagród. Podejrzewam, że to jest największa wartość tej nagrody - mimo że ona jest pokaźna również finansowo - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Czabański przewodniczący Rady Mediów Narodowych i pomysłodawca Nagród Mediów Publicznych.
Posłuchaj
  • 09.07.19 Gość PR24: Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański
Czytaj także

Polskie Radio, Telewizja Polska i Polska Agencja Prasowa powracają do przyznawania Nagród Mediów Publicznych. Nad wyróżnieniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych. Pomysłodawcą nagrody w 2008 roku był Krzysztof Czabański, w tamtym okresie prezes Polskiego Radia, obecnie przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Do nagrody namówił m.in. ówczesnego prezesa Telewizji Polskiej Andrzeja Urbańskiego.

- Rozmawialiśmy z Andrzejem Urbańskim, dziś już nieżyjącym, a także z Januszem Kurtyką, który zginał w katastrofie smoleńskiej, a wówczas był prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Rozmawialiśmy w sprawie nagród za książkę historyczną. W trakcie tej rozmowy zaproponowałem, żeby poszerzyć nagrody o dziedzinę literatury i polskiej muzyki współczesnej. Myślę, że właśnie w tej rozmowie zrodziła się ta idea. Była ona dosyć naturalna i oczywista – powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Czabański.

Przewodniczący RMN podkreślił, że media publiczne powinny zajmować się kulturą polską i jej promocją. – Były takie okresy, że zajmowały się tym bardzo intensywnie. Były wręcz animatorami różnych wydarzeń kulturalnych albo przynajmniej sprawozdawcą tych wydarzeń i pełniły rolę kulturotwórczą, wspierały polskich twórców – zaznaczył gość PR24.

Jego zdaniem "było czymś dziwnym, że media publiczne nie mają swoich nagród w tych obszarach sztuki i twórczości". - W 2008 roku te nagrody zostały przyznane pierwszy raz. Teraz udało nam się wrócić do tej idei – równolegle z tym, że wzmocniliśmy media publiczne finansowo – poprzez system rekompensat za utracone wpływy z abonamentu. To pozwala z większym rozmachem wejść w sferę kultury i przywracać blask funkcji mecenasa polskiej kultury – powiedział Krzysztof Czabański.

Przypomniał, że nominowanych powinniśmy poznać przed 20 sierpnia. - Kapituły podadzą listy nominowanych. Chcemy też mieć czas, żeby w mediach publicznych prezentować twórczość wszystkich nominowanych do nagród. Podejrzewam, że to jest największa wartość tej nagrody – mimo że ona jest pokaźna i będzie miała znaczenie dla twórcy, który ją otrzyma. A dla odbiorcy mediów publicznych najważniejsze jest to, żeby zapoznać się z twórczością muzyczną, literacką czy obrazową, spektaklową, przedstawieniową, telewizyjną wszystkich nominowanych. Bo to będą wybitne postacie, których twórczość warto popularyzować. To zysk i dla telewidza, i radiosłuchacza, i dla czytelnika. Ale to również kolosalny zysk dla środowisk twórczych. Laureatów poznamy na uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie 16 września tego roku – dodał przewodniczący.

Nagroda Mediów Publicznych

Celem współpracy narodowych mediów przy reaktywacji przyznawania nagród jest promowanie myśli budującej polską świadomość, niezależnie od formy jej przekazu. Wspólnym wysiłkiem media te pragną uhonorować osoby, które w dziedzinie słowa, obrazu i muzyki przyczyniły się do budowania wspólnoty.

Inicjatywa ma przynieść pożytek kulturze narodowej, poprzez upowszechnienie twórczości opartej na wartościach artystycznych, historycznych i patriotycznych, budującej trwałe więzi społeczne. Nagrody Mediów Publicznych zostaną przyznane w trzech kategoriach: "muzyka", "obraz", "słowo".

Statuetki i nagrody pieniężne

Organizatorami i fundatorami nagród w każdej kategorii są Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Polska Agencja Prasowa. Do każdej z nich została powołana niezależna kapituła składająca się z ekspertów i autorytetów w danej dziedzinie, która w pierwszym etapie nominuje pięć osób, następnie wybierze jednego laureata.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają od organizatorów statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tys. zł. Sylwetki nominowanych poznamy w drugiej połowie sierpnia na zorganizowanej przez TVP, PR i PAP konferencji prasowej, zaś nazwiska laureatów poszczególnych kategorii w trakcie uroczystej gali, która odbędzie się we wrześniu w Teatrze Polskim.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiała Agata Woźniak.

Polskie Radio 24/bartos

--------------------------

Data emisji: 09.07.2019

Godzina emisji: 20.15

tagi: POLSKA