Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 28.10.2019

Piotr Gozdowski o reprywatyzacji: brak kompleksowych przepisów

- Nie ma stabilności w  reprywatyzacji, kompleksowych rozwiązań prawnych, ustawy reprywatyzacyjnej. Jako państwo polskie w 2019 roku nie jesteśmy w stanie dać sobie z tym problemem rady, cierpią lokatorzy, tracimy majątek miasta – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gozdowski, prawnik, ekspert ds. reprywatyzacji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej ws. nieruchomości przy stołecznej ul. Nabielaka 9, gdzie mieszkała znana działaczka lokatorska Jolanta Brzeska.

shutterstock_ratusz-1200.jpg
U. Rusecka o wyroku ws. Nabielaka 9: prawo ma służyć obywatelowi

Piotr Gozdowski stwierdził, że ten wyrok trudno uznać za zaskakujący. - Tylko cztery z dwudziestu kilku dotychczasowych postanowień komisji się utrzymały, to było do przewidzenia. Te wyroki to symbol tego, co dzieje się wokół reprywatyzacji w Warszawie. Do dzisiaj nie ma żadnych przepisów, które rozstrzygałyby kompleksowo, co należy robić zarówno z nieruchomościami, jak i postępowaniami dotyczącymi odszkodowań - podkreślił.

Brak jednolitego orzecznictwa w sprawach dotyczących reprywatyzacji

- Każdy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany albo w urzędzie albo w sądach. Jeśli sędziowie mają takie, a nie inne zdanie na temat dekretu Bieruta, to ich opinia dominuje, nie ma przepisów żadnej ustawy czy innego orzecznictwa niż szczątkowe orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Sądy powszechne również orzekały w sprawach reprywatyzacji, decyzje były podejmowane ad-hoc, indywidualnie w stosunku co do każdej sprawy, stąd "dzika reprywatyzacja". Nikt nie wie co się dzieje, jest chaos, to co się dzieje z decyzjami komisji weryfikacyjnej wpisuje się w tę sytuację – wyjaśniał gość audycji.

Ekspert podkreślał, że problemy wokół warszawskiej reprywatyzacji dotyczą konsekwencji decyzji podejmowanych kilkadziesiąt lat temu. - Na salach sądowych adwokaci i sędziowie debatują, czy decyzje z lat 40-tych są dzisiaj ważne. To pokazuje absurd tej sytuacji. Los lokatorów kamienic, które są obiektem decyzji sądu jest nie do pozazdroszczenia, po latach horroru kamienice przechodzą ponownie z rąk miasta do prywatnych właścicieli – dodał Piotr Gozdowski.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Spacer śladami reprywatyzacji. "Oto skala tego, co spotkało Warszawę"

Decyzję reprywatyzacyjną kamienicy przy ul. Nabielaka podpisał w styczniu 2006 r. Mirosław Kochalski - ówczesny sekretarz m.st. Warszawy. Na jej mocy kamienicę - gdzie mieszkała m.in. zamordowana w 2011 r. Jolanta Brzeska - przekazano trojgu spadkobiercom dawnych właścicieli i znanemu "kupcowi roszczeń" Markowi M., który część praw miał nabyć za bezcen od innych spadkobierców. Reprywatyzację nieruchomości komisja weryfikacyjna uchyliła w grudniu 2017 r., nakazując jednocześnie Markowi M. zwrot ponad 2,9 mln zł.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

Rozmawiał Antoni Opaliński.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 25.10.2019

Godzina emisji: 10.33