Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Kamil Starczyk 02.11.2019

"To już epidemia". Grozi nam ofensywa antypatriotycznych sił?

Wiele ważnych osób odeszło w tym roku. W Dzień Zaduszny rodzi się pytanie: wygrywa Polska wielkich już nieobecnych - jak Jan Olszewski i Kornel Morawiecki - czy Polska, którą widzimy w Białymstoku lub Żyrardowie, gdzie zasłużeni dla ojczyzny - jak mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko" czy gen. Nil-Fieldorf - pozbawiani są patronatu nad ulicami na rzecz postkomunistycznych nazw? - w studiu PR24 zastanawiał się nad tym Tadeusz Płużański ze swoimi gośćmi.
Co dziś dla Polaków oznacza słowo patriotyzm?Co dziś dla Polaków oznacza słowo "patriotyzm"?Flickr/Maciek Zygmunt

east news kornel morawiecki 1200.jpg
Kornel Morawiecki. Najważniejsza była dla niego Polska

Kościół katolicki wspomina 2 listopada wszystkich zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Wiele ważnych osób odeszło od nas w tym roku. W tym wielu wybitnych dla Polskich, o których niektórzy nie potrafią należycie pamiętać. Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwróciło się w sobotę z apelem do władz PO o usunięcie z partii radnych z Białegostoku i Żyrardowa, którzy głosowali za zmianą nazw ulic w tych miastach upamiętniających "Łupaszkę" i "Nila". Rada Miasta Żyrardów m.in. przywróciła ostatnio nazwę ulicy Jedności Robotniczej. - Trwa ofensywa sił antypatriotycznych, które wywodzą swój rodowód z czasów komunistycznych - ocenił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki z tygodnika "Sieci" i portalu wPolityce.pl.

[DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ] >>> Kombatanci apelują o usunięcie radnych PO. Głosowali za zmianą nazw ulic


Zaduszki w Krakowie w 1933 roku
"Głucho wszędzie, ciemno wszędzie" – Dzień Zaduszny w Polsce

- To jest bardzo niebezpiecznie dla polityki historycznej naszego państwa, bowiem wskrzeszanie tych upiorów i zaprzeczanie w ten sposób dokonaniom polskich bohaterów narodowych jest absolutnie sprzeczne z polską racją stanu. Ten problem jest na tyle poważny, że zaczyna przybierać formę epidemii - dodał publicysta.

plaża zaleszczyki wakacje 1939 1200.jpg
Od beztroski do tragedii. Jaki był rok 1939?

"Czerwona zaraza" czyha na naszą narodową tożsamość

Czy to, co dzieje się w Żyrardowie lub Białymstoku, wynika z niewiedzy czy z jakiegoś planu politycznego? - Tu chodzi o coś więcej niż samą politykę historyczną. Jest wiele dziwnych pytań i niejasności np. wokół posiedzenia Rady Białegostoku z 28 października. Radny wnioskodawca, Karol Konrad Masztalerz, stał się osobą publiczną, jako ten, który do tej hańby dopuścił i mówi, że komuna dała ludziom pieniądze, stypendia i awans społeczny - wskazywał Jakub Maciejewski z tygodnika "Sieci" i portalu wPolityce.pl.

- Jego wypowiedzi to treść ulotek bolszewickich z 1939 roku - alarmował gość PR24. 

[POSŁUCHAJ W PR24] >>> Jacek Pawłowicz: zbrodnie na Żołnierzach Wyklętych są ciągle nierozliczone

Publicyści podkreślali także, w Polsce istnieje ryzyko "powrotu komunizmu" i to w tym najgorszym stalinowskim wydaniu. Czy "czerwona zaraza" nigdy nie zniknęła, a czerwone siły nadal czyhają na naszą narodową tożsamość, dumę i niepodległość? Od naszej czujności zależy, która siła zwycięży, apelowali publicyści.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Jakub Maciejewski ("Sieci", "wPolityce.pl"), Andrzej Rafał Potocki ("Sieci", "wPolityce.pl")

Data emisji: 2.11.2019

Godzina emisji: 14:35