Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Bączek 10.11.2019

Święto Niepodległości. "Polacy chcą wspólnie przeżywać dzień 11 listopada"

- Polacy podczas wspólnego świętowania chcą czuć się wspólnotą. Teraz chcemy być częścią tych wydarzeń, coraz bardziej się angażujemy. Można zauważyć tę ewolucję współczesnego patriotyzmu. To słowo znaczy obecnie coś innego, niż wcześniej - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jan Kowalski, kierownik programu "Niepodległa".

"Niepodległa" to centrum obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program wieloletni "Niepodległa” łączy różne inicjatywy organizowane z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Inspiracją dla wspólnego świętowania są wartości szczególnie ważne dla Polaków: wolność, poszanowanie godności i praw człowieka oraz solidarność.

piknik wojskowy 1200.jpg
Wojskowe pikniki "Służymy Niepodległej" w 34 miastach Polski

- De facto weekend świętowania niepodległości właśnie trwa. Wczoraj na terenie Łazienek Królewskich rozpoczęliśmy koncert pieśni patriotycznych. Dzisiaj w całej Polsce trwają pikniki organizowane przez MON i Wojsko Polskie, gdzie można zobaczyć pojazdy wojskowe. Informacje o szczegółach znajdują się na stronach MONwojska. Dzisiaj wieczorem w Katowicach, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zagra "Koncert dla Niepodległej - Słowa, które znaczą", który odbędzie się o 19.30. To są rzeczy, które już dzisiaj trwają - mówił gość Polskiego Radia 24. 

1200_flaga_Polski_11XI_shutter.jpg
Szanujmy symbole narodowe - komunikat MSWiA z okazji Święta Niepodległości

Ambasadorzy akcji

- Czwarta zwrotka hymnu jest już coraz bardziej przystępna, znana dla Polaków. Warto zauważyć, że lepiej sobie radzą z tym dzieci, aniżeli rodzice. Zapewne jest to spowodowane nauką śpiewu hymnu w szkołach. (...) Mamy wielu znanych ambasadorów akcji, którzy wspierają takie postawy. Marcin Gortat, który zachęca do śpiewania hymnu... Jest duże zainteresowanie, te znane osoby powodują, że coraz więcej osób śpiewa Mazurka Dąbrowskiego - podkreślił kierownik programu "Niepodległa".

Gość Polskiego Radia 24 opowiedział również o festiwalu "Niepodległa". - Rozpocznie się on na Krakowskim Przedmieściu jutro o godz. 13.30, tuż po oficjalnych obchodach pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Festiwal zorganizowany jest na trzech scenach. Scena muzyczna na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, strefa dla dzieci na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych - będzie tam postawiony namiot gdzie będą warsztaty plastyczne, muzyczne, teatr dla dzieci. Trzecią strefą jest namiot taneczny, który będzie na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - zaznaczył.

Ewolucja współczesnego patriotyzmu

- Polacy podczas wspólnego świętowania chcą czuć się wspólnotą. Chcą razem śpiewać, razem tańczyć, razem przeżywać te wyjątkowe chwile. Parę lat temu chcieliśmy tylko przyjść i popatrzeć. Teraz chcemy być częścią tych wydarzeń, coraz bardziej się angażujemy. Można zauważyć tę ewolucję współczesnego patriotyzmu. To słowo znaczy obecnie coś innego, niż to co znaczyło wcześniej - mówił Jan Kowalski.

***

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji "Temat dnia/Gość PR24" był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/pb

______________________

Data emisji: 10.11.2019

Godzina emisji: 13.06