Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 24.11.2019

J. Lichocka: opozycja robi wielką awanturę, żeby jej wyborcy nie usłyszeli oferty PiS

- Premier i prezes PiS powiedzieli, że "możemy w najważniejszych sprawach współpracować, razem zrobić tu najlepsze miejsce w Europie". Opozycja robi wielką awanturę po to, żeby nawet jej wyborcy tej oferty nie usłyszeli - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Lichocka z PiS. Gośćmi audycji "7x24" byli także Paweł Sałek z KPRP, Katarzyna Piekarska z KO, Anna Maria Żukowska z Lewicy, Paweł Szramka z Kukiz'15 oraz Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski.
Posłuchaj
  • 24.11.19 P. Sałek: są sprawy, które mogą być wspólne dla wszystkich polityków. To zdrowie, bezpieczeństwo, emerytury (PR24)
Czytaj także

Na początku tego tygodnia premier Mateusz Morawiecki wygłosił exposé i niebawem uzyskał wotum zaufania. W przemówieniu szefa rządu wielokrotnie padały sformułowania nawołujące do współpracy i merytorycznej dyskusji. Odnieśli się do tego w audycji "7x24" goście Polskiego Radia 24: Joanna Lichocka, Katarzyna Piekarska, Anna Maria Żukowska, Paweł Sałek, Paweł Szramka i Jacek Ozdoba.

Tomasz Żukowski 1200.JPG
Dr Tomasz Żukowski: exposé premiera to całościowy plan, zawiera wszystkie elementy

J. Lichocka: od opozycji zależy, czy będzie totalna

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka stwierdziła, że opozycja stoi obecnie przed wyborem, czy pozostanie na drodze, którą wyznaczył Grzegorz Schetyna i Platforma Obywatelska, czyli drodze totalnej opozycji, czy też zamierza wziąć udział w dyskusji merytorycznej. Jak zauważyła - w tę drugą stronę skłaniają się czasami przedstawiciele Lewicy, jednak też nie zawsze.

- Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedzieli wyraźnie "możemy w najważniejszych sprawach współpracować, razem zrobić tu najlepsze miejsce w Europie". Opozycja robi wielką awanturę po to, żeby nawet jej wyborcy tej oferty nie usłyszeli - stwierdziła Joanna Lichocka dodając, że przedstawiciele opozycji robią to ze strachu, że ich wyborcy - zauważając sprzeciw wobec dobrych pomysłów PiS - odwrócą się od nich.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] W. Andzel: PO nie ma nic do zaproponowania, zamierza tylko krytykować

Przeciwnego zdania była posłanka Koalicji Obywatelskiej, Katarzyna Piekarska z Inicjatywy Polska, która stwierdziła, że słowa o współpracy były puste i w rzeczywistości wcale nie ma zainteresowania dialogiem i kompromisem.

- Mówi się, że jest potrzeba współpracy. Też tak uważam. Ale mówimy "sprawdzam". Na pierwszym posiedzeniu Sejmu wybieraliśmy członków KRS. Dotąd było tak, że każda siła zgłaszała swojego kandydata. Pierwszy raz jest tak, że przedstawicieli ma tylko PiS - podkreśliła.

Głosowania ws. TK i KRS

mid-19b21532 kopia 1200.jpg
Andrzej Potocki o głosowaniu ws. KRS: kolejny etap zadymy w stylu PO

Do sprawy głosowań, najpierw w komisji, potem w Sejmie, odniósł się poseł Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski. Zauważył, że na komisji sprawiedliwości tymi, którzy nie chcą dialogu, a jedynie kłótni, byli właśnie przedstawiciele opozycji.

- Posłowie opozycji nie potrafili zrozumieć, że zadawanie pytań, to nie jest wygłaszanie opinii na temat kandydatów. Zamiast zadawać pytania, doszło do awantury - przypomniał.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Joanna Borowiak: PO składała i składa obietnice bez pokrycia

Zgodziła się z nim Joanna Lichocka, która zauważyła, że w kwestii Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa w nurt totalnej opozycji wpisała się także Lewica, grożąc bezzasadnym - jej zdaniem - zgłoszeniem do prokuratury.

- Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury z uwagi na podejrzenie popełnienia przestępstwa - bo tak się to formułuje. Tak zwane przestępstwo urzędnicze. To jest nasza forma wyrażenia podejrzeń w sprawie głosowania na kandydatów do KRS. Prokuratura oceni - odpowiedziała na to Anna Maria Żukowska z SLD.

Ocena exposé premiera

Poseł Paweł Szramka z Kukiz'15 powrócił do tematu przedstawienia przez premiera Mateusza Morawieckiego programu rządu. - Gdybym był posłem pierwszą kadencję, może bym uwierzył w to, co mówił premier. Ale byłem posłem całą poprzednią kadencję. Podstawą do dyskusji jest to, żeby druga strona chciała słuchać. A z tym nie mieliśmy często do czynienia - stwierdził.

Odmienną ocenę exposé Mateusza Morawieckiego przedstawił Paweł Sałek, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. Zauważył, że wystąpienie premiera dowodzi chęci zachowania ciągłości dobrej zmiany i kontynuacji działań na rzecz rozwoju Polski.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Prezydent o exposé: trafna diagnoza premiera i Rady Ministrów

- Jeśli chodzi o obszary, które mogłyby być wspólne dla rządzących, opozycji i prezydenta, to np. ochrona zdrowia, bezpieczeństwo zewnętrzne, bezpieczeństwo energetyczne czy przyszłość Polaków - mówimy o emeryturze - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

Audycję "7x24" prowadziła Katarzyna Gójska.

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 24.11.2019

Godzina emisji: 9.06