Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Bączek 30.11.2019

Do Polski wróciło 100 ton złota. B. Jaroszek: ostateczna, czysta rezerwa

- Niemal wszystkie banki centralne połowę swoich zasobów przechowują we własnych skarbcach narodowych. To czysty zasób, który pokazuje, że bank centralny ma solidne podstawy - mówiła Barbara Jaroszek (dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego) na antenie Polskiego Radia 24.
Posłuchaj
  • Barbara Jaroszek: 228 ton złota stanowi prawie 10 proc. naszych oficjalnych aktywów rezerwowych (Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

Do kraju z Banku Anglii zostało sprowadzonych osiem tysięcy sztab złota o wadze około stu ton i wartości ponad 18 miliardów złotych. Polskie złoto było przechowywane w londyńskich skarbcach od czasu II wojny światowej. Kruszec wywiozły z kraju polskie władze tuż przed wybuchem wojny. Barbara Jaroszek, która była gościem Polskiego Radia 24 podkreśliła, że w ciągu ostatnich dwóch lat "znacznie zwiększyły się rezerwy polskiego złota".

EN_zloto-1200.jpg
Tajna operacja NBP. Do Polski wróciło 100 ton złota z Anglii

- Obecnie jest to 228,6 ton. Z czego 105 ton składowane jest w Narodowym Banku Polskim. Ta zmiana - zwiększenie zasobu złota - spowodowała również konieczność dywersyfikacji przechowywania. Duża część złota została sprowadzona do Polski. To jest 100 ton. 5 ton do tej pory leżało w naszych skarbcach, natomiast pozostała część pozostaje w Banku Anglii - mówiła dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

"Złoto nie generuje ryzyka kredytowego"

- Te 228 ton stanowi prawie 10 proc. naszych oficjalnych aktywów rezerwowych. To jest średnia światowa. Nie dorównujemy jednak średniej europejskiej, która wynosi ok. 20 proc. (...) Złoto jest traktowane jako zasób o nazwie bezpieczna przystań. Kruszec ten nie jest w żaden sposób uzależniony od innego emitenta, nie generuje ryzyka kredytowego oraz poprzez swoje właściwości fizyczne jest praktycznie niezniszczalne - podkreśliła Barbara Jaroszek.

- Złoto jest wykorzystywane w sytuacjach najbardziej kryzysowych. To taka ostateczna rezerwa. Z banków centralnych, które publikują takie informacje, niemal wszystkie połowę swoich zasobów przechowują we własnych narodowych skarbcach. Agencje ratingowe wyżej oceniają te banki centralne, które mają rodzaj zasobów nieuzależniony w żaden sposób od żadnego innego emitenta. To czysty zasób, który pokazuje, że bank centralny ma solidne podstawy i może inwestować również w złoto - mówiła dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

***

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji "Temat dnia/Gość PR24" był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/pb

______________________

Data emisji: 30.11.2019

Godzina emisji: 11.06