Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Bączek 02.12.2019

Ekspert: Rosja cały czas prowadzi szeroko zakrojone akcje wywiadowcze

- Polega to m.in. na zbieraniu informacji. Na niektórych kierunkach jest to również destabilizacja, jeśli uważa się to za zgodne z interesem kraju. To, że te działania są ujawniane, to również wynik zmobilizowania się służb zachodnich po 2014 r. - mówił na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. wschodnich Marek Budzisz.
Posłuchaj
  • Marek Budzisz: w Europie jest coraz więcej afer szpiegowskich z rosyjskimi szpiegami w tle (Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

Rosja rozpoczęła już wielką grę szpiegowską, groźniejszą niż w okresie zimnej wojny - twierdzi Edward Lucas, publicysta "The Economist" i autor książki "Podstęp" o rywalizacji rosyjskiego wywiadu ze służbami krajów Zachodu. Do sprawy odniósł się ekspert ds. wschodnich Marek Budzisz.

tvp mierzeja wiślana free screen przekop 1200.jpg
Rosja nadal lobbuje przeciwko przekopowi Mierzei Wiślanej?

- Na razie mamy informacje o pojawiających się w różnych częściach Europy aferach szpiegowskich z rosyjskimi szpiegami w tle. Wydaje się, że jest to pochodna tego, że w Rosji tzw. resorty siłowe są od lat rozbudowywane, mają coraz większy front działań, a co za tym idzie jest większe ryzyko wykrycia. Dzięki nowym technologiom, znacznie trudniej się ukryć - zwrócił uwagę rozmówca red. Antoniego Trzmiela.

Destabilizacja i dezinformacja

Marek Budzisz podkreślił, że "Rosja cały czas prowadzi szeroko zakrojone akcje wywiadowcze". - Polega to m.in. na zbieraniu informacji. Na niektórych kierunkach jest to również destabilizacja, jeśli uważa się to za zgodne z interesem kraju. To, że to się pojawia, to, że te działania są ujawniane, to również wynik zmobilizowania się służb zachodnich po 2014 r. - zaznaczył ekspert ds. wschodnich.

lukaszenka putin pap arch 1200.jpg
Ściślejsza współpraca Mińska i Moskwy. Apel opozycji

Gość Polskiego Radia 24 podjął również temat "zwrotu gospodarczego Rosji". - Te slogany budowane są na dość słabych fundamentach. Przypomnijmy: otwierany jest słynny rurociąg "Siła Syberii". Rzeczywistość weryfikuje jednak te zapowiedzi. Gazociąg ma 2200 km i kosztował Rosję ok. 20 mld dolarów. To olbrzymia inwestycja i olbrzymia kwota. W przyszłym roku planuje się wyeksportować 5 mld m³ gazu. Dla porównania, do Europy Rosjanie eksportują 200 mld m³. Pytanie, czy na ten gaz znajdzie się rynek. Są spekulacje, że to przedsięwzięcie z ekonomicznego punktu widzenia jest nierentowne - mówił Budzisz.

***

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji "Temat dnia/Gość PR24" był Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/pb

______________________

Data emisji: 02.12.2019

Godzina emisji: 14.07