Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Sabina Treffler 22.01.2020

Socjolog: potrzebne jest "ostre cięcie", które zapobiegnie anarchizacji sytuacji wokół sądów

- Porozumienie pomiędzy stronami jest trudne ze względu na emocje, które już teraz sięgają zenitu - ocenił w Polskim Radiu 24 socjolog dr Tomasz Herudziński. - Trzecia władza broni przywilejów. Nie tylko swoich - ocenił z kolei Jakub Maciejewski ("Sieci").
Posłuchaj
  • Tomasz Herudziński o konieczności rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego ("Temat dnia/Gość PR24")
  • Jakub Maciejewski o sytuacji wokół sądownictwa (Temat dnia/Gość PR24)
  • Komentarz Igora Szczęsnowicza (Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

- W związku z planowanym na czwartek posiedzeniem (trzech izb - przyp. red. ) Sądu Najwyższego i z tym co planuje pani prezes Małgorzata Gersdorf, w poczuciu odpowiedzialności za losy państwa i za prawo, jakie stanowimy w Sejmie, podpisałam i skierowałam do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym, uwzględniając kompetencje pana prezydenta, dlatego, że decyzję o tym, jak wygląda ustrój sądów, regulują ustawy, a ustawy przyjmuje Sejm - poinformowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek na konferencji prasowej.

elżbieta witek pap 1200.jpg
Elżbieta Witek: Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie spór między Sejmem a SN

Dr Tomasz Herudziński ocenił, że spór coraz bardziej rzutuje na społeczeństwo. - Będzie rzutował jeszcze bardziej, jeśli będzie się zaogniał. Trudno dziś sobie wyobrazić, co jeszcze może się wydarzyć - skomentował socjolog.

- Widać jednak, że potrzeba dogadania się jest coraz bardziej paląca, ale pytanie, czy jest to możliwe - dodał. Zwrócił uwagę, że porozumienie jest trudne również ze względu na emocje, które "już teraz sięgają zenitu".

Herudziński zgodził się, że posunięcie marszałek Sejmu Elżbiety Witek jest "próbą ostrego cięcia".

Jakub Maciejewski: część sędziów proponuje destrukcję państwa

- Trzecia władza broni przywilejów. Nie tylko swoich. Często zdarzają się procesy, w których broni się dawnych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa - powiedział z kolei Jakub Maciejewski ("Sieci").

Publicysta dodał, że "albo Polskę przebudowujemy do końca i prezentujemy pewną propozycję dla Polaków (...), albo utkniemy w pół drogi". - Wtedy nie będzie dało się zweryfikować, czy wizja Zjednoczonej Prawicy prowadzi Polskę do jakiejś podmiotowości - ocenił.

- Ja nie wiem, czy z rebeliantami siada się do okrągłego stołu - powiedział dziennikarz. - Oni proponują destrukcję państwa - dodał.

Igor Szczęsnowicz: opozycja stara się zapobiec reformom

Publicysta, komentując spór wokół Sejmu i Sądu Najwyższego, ocenił, że mamy do czynienia z podważaniem zasad demokracji panujących w Polsce i w krajach demokratycznych. - Prawa do wybierania przez ludzi, tych, którzy im się podobają, podważania legitymacji, którą dostał rząd i prezydent w powszechnych, równych, bezpośrednich wyborach, które wygrała Zjednoczona Prawica i Andrzej Duda – stwierdził.

- Opozycja stara się zapobiec reformom, które spowodowałyby, że istniałoby prawdopodobieństwo, większe niż dzisiaj, że sądy zaczęłyby wydawać sprawiedliwe wyroki. W tej chwili bardzo poważnym orężem opozycji jest Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego. Gdy odejdzie na emeryturę, a prezesem zostanie osoba wskazana przez prezydenta Andrzeja Dudę, siła nacisku opozycji niemal się wyczerpie – stwierdził gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Goście: dr Tomasz Herudziński (socjolog), Igor Szczęsnowicz, Jakub Maciejewski ("Sieci")
Data emisji: 22.01.2020
Godzina emisji: 10.38, 11.09, 11.35

Polskie Radio 24/st, msze