Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 31.01.2020

Szef Komisji Obrony Narodowej: zakup F-35 to zmiana jakościowa polskiego uzbrojenia

- Możliwości tego samolotu są niezwykłe. Jest to jedyny w tej chwili produkowany na świecie samolot tzw. piątej generacji. Charakteryzuje się tym, że jest praktycznie niewykrywalny w powietrzu, a po drugie posiada zaawansowane systemy rozpoznania, komunikowania się, tzw. interoperacyjność - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Michał Jach z PiS, szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 32 myśliwców F-35 i przekazał ją amerykańskiej ambasador Georgette Mosbacher. Na uroczystości, podczas której podpisano umowę, przemawiali także prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. W Polskim Radiu 24 wydarzenie komentował poseł Michał Jach.

szefmon 1200.jpg
Szef MON: dołączamy do elitarnego grona państw, które posiadają F-35

"Samolot z niezwykłymi możliwościami"

Polityk został zapytany, czy zakup nowego uzbrojenia wiąże się z zabezpieczeniem Polski m.in. przed Rosją. W rozmowie przypomniano dawne projekty, które - ze względu na sprzeciw Rosji - zostały wstrzymane, m.in. tarczę antyrakietową.

- Wszystkie pieniądze, jakie Polska wydaje, a wydaje tego bardzo dużo i będziemy wydawać coraz więcej, bo Polska się bogaci i budżet Ministerstwa Obrony Narodowej systematycznie z roku na rok rośnie, są wydatkowane po to, ażeby bezpieczeństwo Polski, nasze bezpieczeństwo w regionie, ale również pozycja Polski na arenie międzynarodowej rosła - mówił poseł Michał Jach.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Premier: modernizacja armii przyspiesza

- Ten zakup spowoduje zmianę jakościową polskiego uzbrojenia. Możliwości tego samolotu są niezwykłe. Jest to jedyny w tej chwili produkowany na świecie samolot tzw. piątej generacji. Charakteryzuje się tym, że jest praktycznie niewykrywalny w powietrzu, a po drugie posiada zaawansowane systemy rozpoznania, komunikowania się, tzw. interoperacyjność. Możliwość współpracy z właściwie wszystkimi systemami w siłach zbrojnych, powodującymi to, że jego obecność w powietrzu to nie tylko kwestia walki, ale również rozpoznania i kierowania ogniem poprzez różne systemy, nawet naziemne - opisywał nowy myśliwiec, który został kupiony przez polskie wojsko.

Poszerzanie możliwości

- On kosztuje niewyobrażalne pieniądze, bardzo drogi jest to system, ale jego możliwości są praktycznie w chwili obecnej nieograniczone, a wraz z dynamicznym rozwojem technologii informatycznych, cyfrowych, jego możliwości będą poszerzane - mówił także gość PR24.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezydent: F-35 przenoszą lotnictwo w zupełnie nową erę zdolności obronnych

Zapytany, czy to oznacza, że kupiliśmy coś w rodzaju prototypu albo sprzętu, którego wyposażenia nie znamy, odparł, że nie, bo samolot jest gotowy i wyposażenie jest dokładnie opisane w umowie - przynajmniej jeśli chodzi o pierwszą transzę.

f35 1200 free.jpg
Supernowoczesne myśliwce F-35. To one będą strzegły polskiego nieba

- Drugą transzę otrzymamy w 2030 roku, ona będzie pewnie uzupełniona o jeszcze nowocześniejsze wyposażenie. Ponadto on jest gotowy do modernizacji. Gdy będą wchodziły nowe systemy walki, będzie można je zastosować. Dzięki temu zakupujemy sprzęt, który za 20 lat również będzie należał do najnowocześniejszych w świecie - tłumaczył przewodniczący komisji obrony.

Zarzuty ws. zakupu myśliwców

Wśród polityków opozycji, a także części kandydatów na prezydenta, pojawiają się zarzuty, że zakup myśliwców jest nieuzasadniony, i że jest błędem. Główne zarzuty dotyczą ceny, braku przetargu i braku uzbrojenia.

Poseł Jach wyjaśnił, że samoloty kupujemy w cenie porównywalnej do tej, w jakiej kupują inne państwa, różnica wynika przede wszystkim z tego, że inne państwa są w pewnym sensie współproducentami tego samolotu, a Polska - chociaż miała taką możliwość - nie jest.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Wielki dzień dla lotnictwa". Polska podpisała umowę na zakup samolotów F-35

- Gdy kilka lat temu Polska została zaproszona do elitarnego "klubu", który pracował nad tym samolotem, do którego weszły m.in. Norwegia, Turcja, rząd Platformy Obywatelskiej, jeszcze za czasów ministra Klicha, zrezygnował, odrzucił tę propozycję i siłą rzeczy kupujemy nie jako jeden ze współproducentów, ale jako państwo z zewnątrz - tłumaczył polityk.

Jak zauważył, brak przetargu jest o tyle naturalny, że w przypadku tego samolotu nie ma konkurencji, która mogłaby do podobnego przetargu stanąć. Jest to obecnie jedyny produkowany na świecie tak nowoczesny samolot i nie ma konkurencji w żadnym zakresie.

- Zarzut, że to są samoloty bez uzbrojenia, nie jest żadnym zarzutem, bo tak samo, gdy kupowaliśmy F-16, kupowaliśmy samoloty, natomiast uzbrojenie do nich kupowaliśmy później - objaśnił poseł.

Do tematu odniósł się również Mariusz Cielma z "Nowej Techniki Wojskowej".

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24", "Północ-Południe"
Prowadzi: Antoni TrzmielMateusz Drozda
Goście: Michał Jach (szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej, PiS), Mariusz Cielma "Nowa Technika Wojskowa"
Data emisji: 31.01.2020
Godzina emisji: 15.37, 21.36

PR24/jmo