Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 10.02.2020

Poseł Solidarnej Polski: bronimy konstytucji i trójpodziału władzy

- Nie godzimy się, by w UE były państwa kategorii A i B, by w niektórych państwach były możliwe demokratyczne wybory sędziów, a Polsce pod pretekstem praworządności zabrania się reformy wymiaru sprawiedliwości, by funkcjonował trójpodział władzy, a nie korporacjonizm sędziowski. Minister Zbigniew Ziobro stał się przykładem obrony wartości UE i konstytucji - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. 
Posłuchaj
  • Janusz Kowalski o reformie wymiaru sprawiedliwości (Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja programowa Solidarnej Polski poświęcona reformie wymiaru sprawiedliwości. Przemawiając na niej, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ocenił, że Polska znalazła się w sytuacji, "gdzie bardzo wpływowa grupa sędziów w obronie własnych partykularnych interesów wypowiedziała posłuszeństwo ustawom i konstytucji polskiego państwa". "Szukają wsparcia w totalnej opozycji, ale co gorsza, szukają też wsparcia zagranicą. Za zakładników zdecydowała się wziąć miliony Polaków, stwarzając stan zagrożenia anarchią i chaosem polskich sądów" – mówił.  Natomiast w piątek "Rzeczpospolita" napisała, że "TSUE chce astronomicznej kary dla Polski za Izbę Dyscyplinarną SN" - dwa miliony euro dziennie może grozić Polsce, jeżeli "nie zamrozi" działania Izby Dyscyplinarnej SN". 


sp-1200-pap.jpg
Kontynuacja reformy sądownictwa. Solidarna Polska przedstawiła propozycje zmian

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 działania Komisji Europejskiej i TSEU nie mają umocowania w traktatach.  - Będziemy bronić tego, by UE wróciła na dobre tory, trzeba bronić jej spoistości u podstaw, by UE przestrzegała własnych traktatów i praw. W Traktacie Lizbońskim nie ma ani jednego przepisu, który delegowałby na UE jakiekolwiek sprawy związane z kompetencjami dotyczącymi wymiaru sprawiedliwości - powiedział poseł Solidarnej Polski. 

"Nie ma zgody na europejską sędziokrację" 

Przypomniał, że osiem milionów Polaków, którzy głosowali na obóz Zjednoczonej Prawicy, by dokończyła zainicjowaną przez ministra Ziobro reformę, oddało również swój głos za suwerennością.  - Jesteśmy w kluczowym, historycznym momencie. Decyduje się również to, czy pozwolimy na to, by KE, a tak naprawdę inne państwa, podważały decyzje demokratyczniej wybranego parlamentu. Jakie ustawy nie będą w Polsce obowiązywać. Nie może być tak, że obowiązuje konstytucja, Sejm uchwala ustawy, a wymyśloną procedurą przez TSUE próbuje się to podważyć. Nie będzie naszej zgodny na europejską sędziokrację - tłumaczył Janusz Kowalski.  

Podczas sobotniej konwencji Solidarnej Polski przedstawiono kolejne propozycje zmian w sądownictwie przygotowane przez Solidarną Polskę, w tym m.in., wprowadzenie instytucji sędziów pokoju. Zaproponowano też spłaszczenie struktury sądownictwa powszechnego. Solidarna Polska zaproponowała również ograniczenie zakresu spraw, którymi zajmują się sędziowie, "piątkę dla nowoczesnej administracji sądowej", czyli: digitalizację akt sądowych, wdrożenie profilu zaufanego w relacji obywatel - sąd, rozwinięcie ePUAP - Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, pełną informatyzację postępowania rejestrowego dla przedsiębiorców oraz automatyzację zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego, a także zreformowanie systemu biegłych sądowych.

******

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Janusz Kowalski 
Data emisji: 10.02.2020
Godzina emisji: 14.36

PR24