Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jolanta Pawlak 24.02.2020

Prace nad podatkiem cyfrowym. Zagórski: możemy mówić o kilku miliardach euro

- Pracuje specjalna grupa, która ustala, jaki kształt miałby podatek cyfrowy dla firm technologicznych - mówił w Polskim Radiu 24 minister cyfryzacji, Marek Zagórski. Dodał, że można mówić nawet o kilku miliardach euro w skali całej Unii Europejskiej.

Gość PR24 przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki mówił, iż polski rząd opowiada się za tym, by wśród źródeł dochodów własnych UE pojawił się właśnie podatek cyfrowy. Wielkie korporacje unikają opodatkowania wykorzystując luki i różnice w reżimach podatkowych na świecie.

Problem uległ zaostrzeniu z chwilą pojawienia się cyfrowych gigantów, którzy mogą świadczyć usługi na rynkach, na których nie mają zarejestrowanej działalności albo rezydencji podatkowej. Takie sytuacje powodują utratę miliardów dolarów wpływów podatkowych dla wielu gospodarek. OECD podaje, że tzw. erozja bazy podatkowej i transfer zysków (BEPS) opiewa na sumę 240 mld dolarów rocznie.

google 1200 shutt.jpg
Premier: mam nadzieję, że takie firmy jak Google zapłacą podatek cyfrowy

- Polski system bezpieczeństwa systemu informatycznego jest dużo wyższy niż przeciętnie, a podatek cyfrowy miałyby płacić firmy technologiczne. W tej chwili pracuje specjalna grupa mająca wypracować odpowiednie rozwiązania - mówił minister cyfryzacji. Dodał, że w przypadku podatku cyfrowego dla firm technologicznych można mówić nawet o kilku miliardach euro w skali całej Unii Europejskiej.

Zauważył, że wprowadzenie podatku cyfrowego będzie miało sens na poziomie całej Unii Europejskiej, a zyski wielkich koncernów technologicznych są duże, więc budowa infrastruktury w Polsce uzasadnia taki podatek.

Atak cybernetyczny nie zagraża wyborom

Marek Zagórski zapewnił też na antenie Polskiego Radia 24, że nadchodzące wybory nie są zagrożone atakiem cybernetycznym. Jak wyjaśnił, bezpieczeństwo zapewnia specyfika systemu liczenia głosów. Szef resortu cyfryzacji jest przekonany, że ewentualnemu agresorowi nie udałoby się złamać systemowych zabezpieczeń.

Marek Zagórski dodał, że poziom bezpieczeństwa cybernetycznego w państwach Unii Europejskiej jest wyższy niż przeciętnie. Zaznaczył, że dzięki współpracy służb w ramach Wspólnoty i NATO potencjalne ataki są odpierane i nie stanowią poważniejszego zagrożenia.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Marek Zagórski (minister cyfryzacji)
Data emisji: 24.02.2020
Godzina emisji: 14.36

Polskie Radio 24/jj