Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 30.03.2020

Marcin Roszkowski: skutki kryzysu będziemy odczuwać przez lata

- Tego typu kryzys ciężko jest porównać z jakimkolwiek innym doświadczeniem ostatnich dziesiątek, jeśli nie setek lat. Zamrożona została gospodarka i to jest główny problem (…) główna przestrzeń to utrzymanie miejsc pracy, ale i płynności przez przedsiębiorców - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński).

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że rozwiązania tarczy antykryzysowej wejdą w życie od 1 kwietnia. Pani minister, która była gościem Programu 3 Polskiego Radia zaznaczyła, że będzie to możliwe, jeśli dziś pakiet ustaw zostanie przyjęty przez Senat, a jutro ostatecznie zajmie się nim Sejm.

Jacek Sasin 663.JPG
Jacek Sasin o "tarczy antykryzysowej": nie można jej wpisywać w spór polityczny

Marcin Roszkowski komentował rozwiązania znajdujące się w projekcie "tarczy antykryzysowej" - Po wyjściu z kryzysu zdrowotnego jeszcze przez lata będziemy gospodarczo cierpieć. Najważniejsze są wszystkie kwestie, które umożliwią pracodawcom utrzymanie zatrudnienia i produkcji, tak byśmy nie musieli odbudowywać dużej części tkanki gospodarczej. Wszystkie te elementy skierowane do przedsiębiorców są dobrym kierunkiem, prawdopodobnie niewystarczającym, ale rząd wyasygnował w różnych formach ponad 200 mln złotych, to gigantyczny kawałek PKB. Trudno sobie wyobrazić, żeby państwo polskie długofalowo mogło utrzymywać gospodarkę w zamrożeniu - stwierdził ekspert.

"Nie ma dobrych rozwiązań"

- Jesteśmy na nieoznaczonych wodach, do których nie ma map. Tu nie ma dobrych rozwiązań, wszyscy uczą się, myśląc o tym, jakie rozwiązania będą najlepsze. Kluczowy jest czas, jeśli to będzie trwało nie kilkanaście tygodni, a kilka miesięcy, to straty dla gospodarki będą gigantyczne - dodał gość audycji.

Ekspert odniósł się także do kwestii transformacji energetycznej, która może się stać dla krajów Unii Europejskiej kołem zamachowym gospodarki po wyjściu z kryzysu,. - Większość krajów europejskich stawia na przyśpieszenie transformacji energetycznej, słychać to wśród polityków brukselskich (…) pytanie jak zachowa się tutaj Polska. To, że nie dostosowujemy się do polityki klimatycznej, nie prowadzimy transformacji energetycznej, powoduje coraz większe koszty. Jest duża przestrzeń na to, żeby właśnie transformacja energetyczna była jednym z elementów odbudowy gospodarki po kryzysie i budowy nowych sektorów - zauważył.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Tarcza antykryzysowa". Będzie podręcznik dla przedsiębiorców i pracowników

Dziś pakietem ustaw tworzących "tarczę antykryzysową" zajmie się Senat. Od rana nad przepisami obradują senackie komisje.

Przepisy uchwalone przez Sejm mają zniwelować negatywne dla gospodarki skutki epidemii koronawirusa, czyli ochronić miejsca pracy, zmniejszyć obciążenia i zachować płynność finansową w firmach.

Według szacunków rządu wartość rozwiązań zawartych w "tarczy antykryzysowej" to co najmniej 10 procent polskiego PKB.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński)

Data emisji: 30.03.2020

Godzina emisji: 13.35

PR24/PAP/ka