Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 29.04.2020

Ekspert: koronawirus przyśpieszył rywalizację pomiędzy Chinami a USA

- Stany Zjednoczone i administracja Donalda Trumpa już przed epidemią koronawirusa rozpoczęły wojnę handlową z Chinami, teraz mamy wojnę propagandową, są zarysy wojny technologicznej i walutowej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Góralczyk, sinolog.

Doroczna sesja chińskiego parlamentu, opóźniona w tym roku z powodu epidemii koronawirusa, rozpocznie się 22 maja – przekazały w środę państwowe chińskie media. Obserwatorzy odbierają to jako kolejną oznakę powrotu normalności po szczytowym okresie zakażeń.

nowe technologie 5G free 1200
5G to pierwsza z serii bitwa USA-Chiny, potem będą Big Data, AI. Ekspert: nasze dane to dziś strategiczny zasób

Prof. Bogdan Góralczyk zwracał uwagę na narastające napięcie w stosunkach pomiędzy Chinami a USA. - Chiny mają coraz większy kłopot, rozpoczęła się wojna medialna. Mieliśmy wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi, teraz to jest wojna propagandowa, która narasta. W USA słychać głosy, że wirus wziął się z Wuhan, więc jest "made ich China" o czym mówią także Donald Trump czy Mike Pompeo - zwrócił uwagę gość audycji.

- Ten ferment jest nie tylko na zewnątrz Chin, ale i w kraju, bowiem udowodniono, że władze chińskie, w tym sam przewodniczący Xi Jinping, przez blisko miesiąc wcześniej niż to przyznano, wiedziały że jest taki wirus, a przez sześć dni, kiedy przewodniczący miał twarde dane o grożącej ogromnej epidemia, nie podjął działań. Stąd spory ferment w kręgach intelektualnych, biznesowych, zobaczymy czy również w kręgach partyjnych - mówił sinolog podkreślając znaczenie nadchodzących obrad Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, które będzie miało miejsce 22 maja.

"Koronawirus wzmógł rywalizację między państwami"

- Pandemia koronawirusa, który jest wyzwaniem globalnym, zamiast przynieść nam współpracę, solidarność i wzajemne zrozumienie wzmaga jedynie rywalizację. Może dojść do procesu deglobalizacji, zamykania się na wewnętrznych rynkach, szczególnie w przypadku wielkich mocarstw. Jednocześnie widzimy, także wewnątrz UE, że to nie instytucje wspólnoty, tylko państwa narodowe reagowały na ten nowego rodzaju kryzys. Pojawia się tendencja, aby to państwo było wzmacniane, jest to model wschodnioazjatycki, który polega na wymieszaniu zasad wolnego rynku z interwencjonizmem państwowym - dodał ekspert.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Hanna Shen: chiński rząd podaje nieprawdziwe informacje o liczbie zakażeń

Władze Pekinu ogłosiły w środę, że od następnego dnia poziom odpowiedzi na epidemię koronawirusa będzie obniżony do drugiego stopnia, a osoby przybywające do miasta z obszarów niskiego ryzyka w ChRL nie będą już musiały przechodzić 14-dniowej kwarantanny.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Bogdan Góralczyk, sinolog

Data emisji: 29.04.2020

Godzina emisji: 14.11

PR24/PAP/ka