Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 02.05.2020

Rzecznik Lasów Państwowych: na ochronę przeciwpożarową przeznaczamy co roku 100 mln zł

- Pod względem liczby pożarów Polska jest na trzecim miejscu w Europie po Hiszpanii i Portugalii. Jednak dzięki naszemu systemowi przeciwpożarowemu możemy je ugasić już w zarodku - powiedziała Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych. - W tym roku mieliśmy już ponad 4 tys. pożarów na terenie polskich lasów - dodała.
Posłuchaj
  • Anna Malinowska o zagrożeniu pożarowym w polskich lasach oraz o środkach, które mają pomóc w ograniczeniu ryzyka pożarów ("Temat dnia/Gość PR24")
Czytaj także

W Polsce, w związku z brakiem śnieżnej zimy i małymi opadami, przez długie tygodnie utrzymywał się stan suszy. Problem ten dotyczył również lasów. Sytuację poprawił nieco deszcz, który pojawił się w ostatnich dniach. Anna Malinowska przyznała, że mimo przeznaczania ogromnych nakładów finansowych deficyty wody w lasach są zauważalne.

straż pożarna las ogień free pixabay 1200.jpg
PSP: niemal wszystkie pożary traw i lasów na Mazowszu to wina podpaleń lub nieostrożności

- Zajmujemy się małą retencją, budujemy zbiorniki, tworzymy zastawki, by zatrzymać jak najwięcej wody. Tego typu działania prowadzone są już od lat 90. - wskazała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Od dwóch do trzech tysięcy metrów kwadratowych

Anna Malinowska podkreśliła, że w tym roku doszło już do ponad 4 tys. pożarów na terenie polskich lasów, zarówno państwowych, jak i prywatnych. - Jeśli chodzi o liczbę pożarów, to jesteśmy na trzecim miejscu w Europie po Hiszpanii i Portugalii. Jednak dzięki systemowi przeciwpożarowemu możemy je ugasić w zarodku. Przeciętna powierzchnia pożaru ma od dwóch do trzech tysięcy metrów kwadratowych - zaznaczyła i dodała, że co roku Lasy Państwowe przeznaczają na ochronę przeciwpożarową 100 mln zł.

1/3 pożarów w lasach państwowych

Rzecznik podkreśliła, że spośród wszystkich wspomnianych pożarów tylko 1/3 dotyczy lasów państwowych. Wskazała, iż jest to zasługa tego, że nasz kraj dysponuje dobrym systemem przeciwpożarowym.

Małgorzata Golińska 1200.JPG
"Aby zauważyć poprawę, deszcz musiałby padać kilkanaście dni". Wiceminister klimatu o problemie suszy

- Obserwujemy lasy z ziemi ze specjalnych wież, których jest ponad 660. Czarterujemy również samoloty, które użyczyliśmy m.in. do gaszenia Biebrzańskiego Parku Narodowego. Do zapewnienia bezpieczeństwa tworzone są także pasy przeciwpożarowe, czyli fragmenty gołej ziemi oddzielające poszczególne części lasów. W razie pożaru ogień nie ma możliwości przeniesienia się na sąsiedni fragment lasu. Dysponujemy też własnymi samochodami gaśniczymi i zbiornikami wodnymi, z których może w razie potrzeby korzystać straż pożarna - wyjaśniła rzecznik.

Ponad 40 proc. pożarów z powodu podpalenia

Anna Malinowska powiedziała, że ponad 40 proc. pożarów w lasach jest spowodowana celowym podpaleniem. - W niektórych nadleśnictwach las płonie kilkanaście lub kilkadziesiąt razy w miesiącu. Grasuje podpalacz, którego trudno jest złapać na gorącym uczynku - zaznaczyła.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych
Data emisji: 02.05.2020
Godzina emisji: 18.35

Polskie Radio 24/db