Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Kamil Starczyk 03.05.2020

"Teraźniejszość nie istnieje bez przeszłości". Prof. Anna Łabno o polskiej konstytucji

- Konstytucja z 2 kwietnia 1997 roku różni się od tej z 3 maja 1791, ale w ogromnym stopniu nawiązuje do polskich tradycji, minionych epok i naszych przodków, co widać już w jej wstępie - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Anna Łabno z Uniwersytetu Śląskiego.
Posłuchaj
  • Prof. Anna Łabno wpływie przeszłości na polską konstytucję (Temat Dnia/Gość PR24)
Czytaj także
Konstytucja-3-maja_663_364.jpg
Konstytucja 3 maja - dzieło oświeconych monarchistów

3 maja 1791 Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada "liberum veto".

Prof. Anna Łabno zwracała uwagę na nasz republikański dorobek. - W art. 20 mamy jednoznaczne stwierdzenie, że cały nasz system gospodarczy powinien być m.in. oparty na zasadzie solidaryzmu - mówiła.

- To wyraźne nawiązanie do naszego dorobku republikańskiego - oceniła.

PAP msza sw prezydent 1200.jpg
Narodowe Święto 3 Maja. Prezydent wziął udział we mszy św. za ojczyznę

"Przeszłość trudno zamknąć jednym dokumentem"

Według prof. Łabno "nasza konstytucja pokazuje naszą dwoistość". - Konstytucja pokazuje dwoistość nie tylko myślenia, ale także i rzeczywistości. Nieprzemyślanej, nieomówionej i bez próby zamknięcia takiej przeszłości jak ta komunistyczna, gdy mówimy o konstytucji z 1997 roku - wyjaśniała.

- Przeszłości komunistycznej nie da zamknąć się jednym dokumentem, jednym aktem, chociaż pewnie byśmy tego chcieli - mówiła.

Gość Polskiego Radia 24 wskazywała, że to trudne i bez politycznego porozumienia niemożliwe. - W tak dużym kraju jak Polska, o bardzo skomplikowanej strukturze społecznej w tamtych czasach, trudno było oczekiwać, że szybko zostanie uchwalona konstytucja, która definitywnie będzie zamknięciem przeszłości, jak i wyjściem do nowych rozwiązań - tłumaczyła.

- To zbyt trudne, zbyt skomplikowanie, szczególnie w przestrzeni politycznej, która ukształtowała się pod koniec lat 80. - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Michał Walczyk

Gość: prof. Anna Łabno (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)

Data emisji: 03.05.2020

Godzina emisji: 11.35

kstar