Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Piotr Krupiński 17.05.2020

"Kluczem będzie sytuacja w Niemczech". Ekonomista o sytuacji w polskiej gospodarce

- Zadyszkę będziemy mieli wszyscy, także odmrażane branże. Działały na nowo, działamy inaczej i nie jest tak, że wszystko wraca do normy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Zuber, ekonomista.

Tematem rozmowy było odmrażanie polskiej gospodarki. - Zadyszkę będziemy mieli wszyscy, także odmrażane branże. Działamy na nowo, działamy inaczej i nie jest tak, że wszystko wraca do normy. Przedsiębiorcom z dnia na dzień ucięły się przychody w 100 proc. To była bezprecedensowa historia chociażby dla polskiej gastronomii - ocenił Marek Zuber.

- Z tego co słyszę zapowiadają się kolejki do fryzjera. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało w praktyce, ale jest obawa, czy będziemy odwiedzać zakłady gastronomiczne, czy nie będziemy tego robić w obawie przed koronawirusem. Pytanie, czy nie będziemy się bać - dodał.

pixabay wykres gospodarka 1200.jpg
Ekonomista: dziś polska gospodarka przechodzi przez kryzys suchą nogą, pokazuje swoją siłę

Korzystny scenariusz

W ciągu 2-3 miesięcy będziemy mogli wszystko ocenić i zobaczyć, jak wyglądają obroty. Najwięcej będzie zależało nie od tego, co się będzie działo w Polsce, a na świecie, w Europie i szczególnie w Niemczech. Eksport jest motorem polskiej gospodarki, a gdyby niemiecka gospodarka podnosiła się wolniej, odbije się to także na firmach prowadzących eksport do Niemiec. Kluczem będzie to co tam się będzie działo.

Jeśli scenariusz będzie korzystny, bezrobocie nie będzie aż tak wysokie i nie będziemy mieli do czynienia ze spadkiem podstawowego wynagrodzenia. Brak ożywienia w eksporcie i trudniejsza sytuacja na rynku pracy mogłyby doprowadzić do tego, że impuls wzrostowy w gospodarce by nie zadziałał.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Stanisław Szwed: nie ma znacznego wzrostu bezrobocia

Mamy zapowiedzi epidemiologów i ministra Szumowskiego, iż jesienią może być drugi etap pandemii. Pytanie, czy załamanie gospodarki wtedy będzie porównywalne z tym, co obserwujemy teraz. Jeśli na jesień nie mielibyśmy powtórki z tego, co mamy teraz, najgorsze będzie za nami. W ciągu następnych sześciu tygodni będziemy mogli powiedzieć więcej. Lipiec i sierpień powinny nam już przynieść odpowiedzi na najważniejsze pytania, ale koszty walki z koronawirusem należy liczyć w latach. To kwestia nawet 5-7 lat, a nie roku czy dwóch.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Mateusz Drozda
Gość: Marek Zuber (ekonomista)
Data emisji: 17.05.2020
Godzina emisji: 18.06