Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Tomasz Jaremczak 07.06.2020

USA przerzucą część wojsk z Niemiec do Polski? Ekspert: przeciekami do mediów też się gra

- Obracamy się w sferze spekulacji. Jest to też jednak sygnał polityczny. W naszym interesie jest utrzymanie spoistości NATO - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo, specjalista ds. bezpieczeństwa i obronności. Dziennik "Wall Street Journal” poinformował, że prezydent USA Donald Trump polecił Pentagonowi wycofać z Niemiec 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy. "Część wycofywanych z Niemiec wojsk USA zostanie skierowana do Polski" - podał Reuters. 
Posłuchaj
  • Dr Jacek Raubo o możliwości przerzucenia część wojsk USA z Niemiec do Polski (Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

Tym samym kontyngent żołnierzy USA stacjonujących na stałe w Niemczech ma zostać zmniejszony do 25 tys. Według "WSJ" będzie to maksymalna łączna liczba żołnierzy USA przebywających w Niemczech na stałe oraz rotacyjnie. Dziennik przypomina, że zdarzało się, że w RFN momentami stacjonowało nawet ponad 50 tys. amerykańskich wojskowych."WSJ" i Reuters informują, że dokument o wycofaniu części żołnierzy USA z Niemiec podpisał prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O'Brien.

pap_usa-1200.jpg
"Niemcy rozumieją, że zmienia się geopolityka". Premier o możliwym przesunięciu do Polski żołnierzy USA

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 mamy do czynienia z formą polityki, która polega na wzmacniania potencjału sojuszników USA. - Koncentrujemy się na Europie, ale podobne formy wywierania presji były odnotowywane również w rejonie Azji. Amerykanie naciskali na Koreańczyków i Japończyków, były tarcia z Filipinami. Mamy globalny obraz zmiany paradygmatu, sposobu prowadzenia rozmów przez USA z państwami, które znajdują się w ścisłych relacjach wojskowych. USA nadal pozostaną najsilniejszym państwem, ale dążą do równouprawnienia sojuszników, by wydawali 2 proc. PKB na obronność - powiedział dr Jacek Raubo.

USA mają w Niemczech 35 tys. żołnierzy i 17 tys. pracowników cywilnych wojska. Oprócz tego dysponują infrastrukturą strategiczną: szpitalem wojskowym w Landstuhl, bazą lotniczą w Ramstein czy centrum dowodzenia operacjami w Europie i w Afryce w okolicy Stuttgartu. W Niemczech znajduje się też największy z europejskich składów amerykańskiego sprzętu.

Spekulacje

Dr Jacek Raubo podkreśli, że ewentualne przesunięcie części wojsk do Polski byłoby zmianą jakościową. - Dyslokacja wojsk USA w Niemczech w znacznym stopniu odpowiadała potrzebom z okresu z zimnej wojny. Dziś na flance wschodniej zmierzamy do umiejętności reagowania na całe spektrum różnych form działań, również hybrydowych. Byłoby świetnie, gdyby chodziło o wzmocnienie flanki wschodniej, gdyby było to uzgodnione w ramach NATO. Dla Polski przesunięcie części jednostek byłoby cenne. Nadal jednak są to tylko spekulacje - dodał ekspert. 

W Polsce stacjonuje obecnie ok. 5 tys. żołnierzy USA. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: dr Jacek Raubo (specjalista ds. bezpieczeństwa i obronności)

Data emisji: 07.06.2020 

Godzina emisji: 09.33

PR24